Przeżył tylko najstarszy syn, nie żyje pięcioro dzieci. Matka rzuciła się pod pociąg, ale...

i

Autor: Pixabay

Małopolskie: powstaną nowe wiadukty i przejście na linii kolejowej Kraków - Katowice

2021-11-10 15:16

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy za 68 mln zł na budowę trzech wiaduktów i przejścia podziemnego na trasie kolejowej E-30 Kraków–Katowice. Nowe obiekty powstaną w Woli Filipowskiej, Pisarach, Niegoszowicach oraz przy stacji Kraków Mydlniki Wapiennik.

Jak poinformował w środę Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, budowa nowych obiektów zwiększy bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym oraz niezawodność przewozów na trasie łączącej stolice Małopolski i Śląska.

Według niego nowe bezkolizyjne skrzyżowania powstaną w Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach. Wiadukty drogowe zastąpią przejazdy w poziomie toru. Z kolei obok przystanku Kraków Mydlniki Wapiennik wybudowane będzie przejście podziemne na perony.

Schody literackie w Podgórzu po remoncie

Projekt realizowany jest w formule „zaprojektuj i zbuduj”. W pierwszej fazie wykonawca przygotowuje dokumentację, a budowa jest zaplanowana na rok 2023. Całość prac na zostać zrealizowana w ciągu 24 miesięcy. Ich wykonawcą jest firma Nowak Mosty.

Hamarnik przypomniał, że obiekty w Woli Filipowskiej, Pisarach i Niegoszowicach to kolejne bezkolizyjne skrzyżowania zwiększające bezpieczeństwo na trasie Kraków – Katowice. PLK w ramach projektu dotyczącego modernizacji linii kolejowej E30 na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków oddały do eksploatacji 10 bezkolizyjnych skrzyżowań m.in. w Jaworznie, Trzebini, Krzeszowicach i Krakowie.

Dobiegająca końca modernizacja linii kolejowej E30 na odcinku Kraków-Katowice ma wartość ponad 2 mld zł. Projekt współfinansowany jest Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”