Majówka w Zakopanem. Deszcz, śnieg, tłumy, pełne parkingi, ale na Krupówkach spokojniej

2021-05-03 8:49 PAP. Paweł Pązik
Widok z drona na zapełniony parking przy Dolinie Chochołowskiej
Autor: PAP/Grzegorz Momot Widok z drona na zapełniony parking przy Dolinie Chochołowskiej

W nocy z niedzieli na poniedziałek na zakopiańskich Krupówkach nie było już tak tłoczno, jak poprzedniej nocy. Nie doszło też do spontanicznych ulicznych imprez – relacjonuje policja, która odnotowała pojedyncze wybryki osób, które przesadziły z alkoholem. Zmieniła się też pogoda - w nocy zaczął padać śnieg. Nie odstrasza to jednak turystów, których jest pełno na górskich szlakach. Znalezienie wolnego miejsca na parkingu graniczy z cudem.

"Turystów było wielu, ale większość spacerowała i robiła zakupy. Odnotowaliśmy pojedyncze wybryki osób, które przesadziły z alkoholem” – poinformował rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

Dodał, że funkcjonariusze reagowali na sytuacje, kiedy osoby poruszały się bez maseczek, piły alkohol w miejscach publicznych, zachowywały się wulgarnie lub obsceniczne. "Nie doszło natomiast do spontanicznych ulicznych imprez, tak jak poprzedniej nocy. Niedzielne popołudnie i noc przebiegła bardzo spokojnie" - podał. Po północy popularne Krupówki zaczęły pustoszeć.

Minionej doby tatrzańska policja odnotowała 75 interwencji; wylegitymowano 284 osoby, z których 50 ukarano mandatami karnymi za brak maseczek lub złamanie innych sanitarnych obostrzeń. Wobec czterech osób zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądu, a kolejnych 15 pouczono przypominając o obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką.

W Tatry - mimo obostrzeń - na majówkę przyjechało wielu turystów. W piątek i sobotę w Tatrach dominowało słońce zachęcające do górskich wypraw; w nocy z niedzieli na poniedziałek zaczął padać śnieg.

Pogoda w Tatrach - 3 maja 2021

Na Kasprowym Wierchu leży 90 cm śniegu, a temperatura na szczycie w poniedziałek rano wynosiła -6 st. C.

Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, w wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w większości mokry i grząski, jednak w żlebach po stronie północnej pokrywa śnieżna jest jeszcze twarda. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują oblodzenia. Na wielu szlakach występuje błoto pośniegowe oraz kałuże. Na tatrzańskich polanach pojawiły się krokusy.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 30.04.2021