Przed nami patriotyczna majówka! Co w programie? Co robić w Krakowie?

2022-05-02 8:42

"Tak smakuje Małopolska Biało-Czerwona". Województwo zachęca do wspólnego świętowania pierwszych majowych dni. 2 i 3 maja w Krakowie odbędzie się kilka patriotycznych wydarzeń. Będzie piknik, prezentacja kół gospodyń wiejskich, wspólne śpiewanie pieśni oraz defilada.

Wspólne świętowanie rozpocznie się w Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. To właśnie 2 maja w Krakowie odbędzie się piknik pod znakiem Biało-Czerwonej. Władze Małopolski zachęcają mieszkańców do udziału oraz do wywieszania biało-czerwonych flag. Ci, którzy nie posiadają ich w domu, będą mogli otrzymać je podczas poniedziałkowego pikniku. 

- Wspólnie jako Urząd Wojewódzki, ale i z naszymi partnerami i samorządami chcemy pokazać różnorakie barwy Małopolski. Koła gospodyń wiejskich, różne organizacje i stowarzyszenia będą się prezentowały razem z nami - mówi Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski. 

3 maja świętowanie będzie miało charakter bardziej oficjalny. Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski poprowadzi mszę świętą w intencji Ojczyzny. Rozpocznie się ona o godzinie 10:00 w Katedrze Wawelskiej. Z kolei na Placu Jana Matejki będzie uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych oraz defilada służb mundurowych.

- To jest niezwykle ważne, aby służby, które dbają o bezpieczeństwo, były oklaskiwane przez mieszkańców Małopolski. Ten ostatni czas pokazał, jak ważne jest, aby Polska była silna i sprawna i abyśmy stali murem za polskim mundurem - dodaje Kmita. 

W tym roku przypada 231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To pierwszy taki dokument w Europie i drugi na świecie. 

Wywozili lawetą samochody z Krakowa. Policja zrobiła nalot na "dziuplę"

QUIZ. Te lektury będą na maturze 2022. Rozpoznasz je po fragmencie? Sprawdź, czego nauczyła cię polonistka

Pytanie 1 z 10
Z której lektury na maturę 2022 pochodzi ten cytat? "Chłop potęgą jest, i basta!"