Ognisko choroby wirusowej ASF w Małopolsce

i

Autor: Pixabay Afrykański pomór świń, czyli choroba ASF powróciła do Małopolski

Wiadomości z regionu

Groźna, zakaźna choroba powróciła do Małopolski. Urząd Miejski wydał oświadczenie dotyczące wirusa

2023-12-19 15:40

Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy - informuje GIW o ASF. Ognisko tej choroby odkryto w Małopolsce, a konkretnie w powiecie gorlickim, w gminie Lipinki. Kto jest podatny na zarażenie tym wirusem? Czy jest on groźny?

ASF w Małopolsce. Co wiadomo o tej chorobie?

Lipinki to gmina w powiecie gorlickim. Od 1860 roku istnieje tam jedna z najstarszych w Polsce kopalni ropy naftowej. W gminie znajduje się wieś Bednarka i właśnie tam odkryto ognisko choroby zakaźnej ASF. Chodzi o afrykański pomór świń, czyli szybko szerzącą się chorobę wirusową, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji. Zakażenie objawia się krwotokami i obrzękami, przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Komunikat w tej sprawie opublikował Urząd Miejski w Gorlicach.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorlicach informuje o stwierdzeniu w dniu 13 grudnia br. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika, w miejscowości Bednarka. Ognisko zostało stwierdzone u dzika odstrzelonego, na obszarze objętym ograniczeniami II, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2021/605. Jest to siódme ognisko ASF u dzika na terenie woj. małopolskiego w powiecie gorlickim. W ognisku ASF zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) u zwierząt dzikich - czytamy w komunikacie.

Czy ASF jest groźne dla ludzi?

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Jak natomiast dochodzi do zakażenia zwierząt? Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, kleszczy, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz karmienie zwierząt odpadami kuchennymi zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików. Mieszkańcy Małopolski powinni więc wracać szczególną uwagę na właściwą utylizację odpadów spożywczych lub nawet sterylizację śmieci.

ZOBACZ TAKŻE: Wyjątkowe miejsce w Małopolsce. To tam znaleziono najstarsze ślady człowieka 

Express Biedrzyckiej na święta - SĄD NAD BRAUNEM