Bulwary Wawel

i

Autor: Pixaby

Lato na Wawelu! Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Kraków?

2022-06-22 0:06

Otwarcie Skarbca Koronnego, festiwale muzyczne i nowe trasy turystyczne. To wakacyjne plany Zamku Królewskiego na Wawelu. Od 30 czerwca zwiedzający będą mogli zobaczyć królewskie skarby w zupełnie nowej aranżacji. Najważniejszemu dla muzeum wydarzeniu w tym roku towarzyszyć będzie gra terenowa oraz nowy festiwal "Wawel jest Wasz".

Udostępnieniu Skarbca Koronnego towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia. W tym czasie Wawel będzie dostępny dla zwiedzających dłużej niż zazwyczaj. W dniach 1–2.07 Zamek i Ogrody będą otwarte w godz. 13.30–23.00 (ostatnie wejście do Zamku o 22.00 a do Ogrodów o 22.30), a krużganki w godz. 13.30–21.00 (ostatnie wejście o 20.30). Natomiast w niedzielę 3.07 – Zamek i Ogrody w godz. 12.30–22.00 (ostatnie wejście do Zamku o 21.00 a do Ogrodów o 21.30), a krużganki w godz. 12.30–21.00 (ostatnie wejście o 20.30). Każdego wieczoru w dniach 1–3.07 od godz. 21.30 aż do godz. 24.00 na dziedzińcu arkadowym będzie wyświetlany mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Turyści będą mogli zwiedzić także szereg wystaw. 

- Tegoroczne wakacje dla Zamku Królewskiego oraz dla wszystkich odwiedzających Wawel będą naprawdę wyjątkowe. Nowe oblicze Skarbca Koronnego, odmienione Komnaty Królewskie i pokazy arcydzieł Uccella i Rembrandta. Będą także arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. W Skarbcu zmieni się wszystko. Z czterech pomieszczeń zrobi się dwanaście. Znajdą się tam najważniejsze regalia, skarby królewskie, sztandary i bandery Rzeczpospolitej. Z kolei dla fanów muzyki klasycznej odbędzie się kolejna edycja festiwalu "Wawel o zmierzchu". W tym roku poświęcony jest kompozytorom romantycznym - wymienia Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wawel otwiera się także dla młodych. Po raz pierwszy na zamku odbędą się pokazy projektowania graffiti czy silent disco. To w ramach nowego festiwalu „Wawel jest Wasz”.  

- Dzień pierwszy to dzień filmowy, podczas którego odbędą się warsztaty producenckie, montażowe i choreograficzne. Drugi to dzień streetowy. Odbędą warsztaty jazdy na deskorolce czy robienia graffiti. Trzeci komiksowy i muzyczny. Będzie można samemu spróbować stworzyć teledysk. Ostatni dzień jest poświęcony modzie. Planujemy naukę fryzur i makijaży dworskich, a potem współczesny bal, czyli silent disco - mówi Bogumiła Wiśniewska, Kierownik Działu Interpretacji Sztuki.

Festiwal „Wawel jest Wasz” zakończy wakacyjne wydarzenia na Zamku Królewskim. Odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia.

Noc Tańca w Krakowie

QUIZ. Co to za gwara? Gdzie tak mówią, co to znaczy ? Wynik 10/15 to wielki sukces!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś na rozgrzewkę... Bajtel to po śląsku