Lato na Wawelu! Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Kraków?

2022-06-22 0:06
Bulwary Wawel
Autor: Pixaby

Otwarcie Skarbca Koronnego, festiwale muzyczne i nowe trasy turystyczne. To wakacyjne plany Zamku Królewskiego na Wawelu. Od 30 czerwca zwiedzający będą mogli zobaczyć królewskie skarby w zupełnie nowej aranżacji. Najważniejszemu dla muzeum wydarzeniu w tym roku towarzyszyć będzie gra terenowa oraz nowy festiwal "Wawel jest Wasz".

Udostępnieniu Skarbca Koronnego towarzyszyć będzie Festiwal Otwarcia. W tym czasie Wawel będzie dostępny dla zwiedzających dłużej niż zazwyczaj. W dniach 1–2.07 Zamek i Ogrody będą otwarte w godz. 13.30–23.00 (ostatnie wejście do Zamku o 22.00 a do Ogrodów o 22.30), a krużganki w godz. 13.30–21.00 (ostatnie wejście o 20.30). Natomiast w niedzielę 3.07 – Zamek i Ogrody w godz. 12.30–22.00 (ostatnie wejście do Zamku o 21.00 a do Ogrodów o 21.30), a krużganki w godz. 12.30–21.00 (ostatnie wejście o 20.30). Każdego wieczoru w dniach 1–3.07 od godz. 21.30 aż do godz. 24.00 na dziedzińcu arkadowym będzie wyświetlany mapping poświęcony historii Skarbca Koronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Turyści będą mogli zwiedzić także szereg wystaw. 

- Tegoroczne wakacje dla Zamku Królewskiego oraz dla wszystkich odwiedzających Wawel będą naprawdę wyjątkowe. Nowe oblicze Skarbca Koronnego, odmienione Komnaty Królewskie i pokazy arcydzieł Uccella i Rembrandta. Będą także arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. W Skarbcu zmieni się wszystko. Z czterech pomieszczeń zrobi się dwanaście. Znajdą się tam najważniejsze regalia, skarby królewskie, sztandary i bandery Rzeczpospolitej. Z kolei dla fanów muzyki klasycznej odbędzie się kolejna edycja festiwalu "Wawel o zmierzchu". W tym roku poświęcony jest kompozytorom romantycznym - wymienia Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wawel otwiera się także dla młodych. Po raz pierwszy na zamku odbędą się pokazy projektowania graffiti czy silent disco. To w ramach nowego festiwalu „Wawel jest Wasz”.  

- Dzień pierwszy to dzień filmowy, podczas którego odbędą się warsztaty producenckie, montażowe i choreograficzne. Drugi to dzień streetowy. Odbędą warsztaty jazdy na deskorolce czy robienia graffiti. Trzeci komiksowy i muzyczny. Będzie można samemu spróbować stworzyć teledysk. Ostatni dzień jest poświęcony modzie. Planujemy naukę fryzur i makijaży dworskich, a potem współczesny bal, czyli silent disco - mówi Bogumiła Wiśniewska, Kierownik Działu Interpretacji Sztuki.

Festiwal „Wawel jest Wasz” zakończy wakacyjne wydarzenia na Zamku Królewskim. Odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia.

Noc Tańca w Krakowie

QUIZ. Co to za gwara? Gdzie tak mówią, co to znaczy ? Wynik 10/15 to wielki sukces!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś na rozgrzewkę... Bajtel to po śląsku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE