Ksiądz, kościół, msza święta

i

Autor: Josh Applegate, Unsplash

WIADOMOŚCI

Szok, czego wymaga ksiądz od młodzieży, która chce podejść do bierzmowania. "Przechodzi ludzkie pojęcie"

2023-12-07 12:44

Sakrament bierzmowania jest niezwykle ważny w Kościele katolickim. Przyjmuje go młodzież, będąc na etapie szkoły średniej. Jego zadaniem jest umocnienie w wierze i pokazanie, że jest się gotowym na to, aby wieść życie zgodnie z zasadami wiary. Niestety przystąpienie do tego sakramentu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Zmartwiona mama nastolatki podzieliła się tym, czego wymaga ksiądz od bierzmowanej młodzieży. "Przechodzi ludzkie pojęcie" — komentuje.

Sakrament bierzmowania jako chrześcijańska "matura"

Według zasad Kościoła katolickiego sakrament bierzmowania uznawany jest za rodzaj "matury", świadczącej o dojrzałości wiernych i gotowości do wiedzenia życia według wartości chrześcijańskich. Zazwyczaj przyjmuje się go na etapie szkoły średniej. Okazuje się jednak, że już samo dostąpienie do przyjęcia sakramentu wcale nie jest takie proste, a droga ku temu jest wymagająca i kręta. Swoją historią podzieliła się mama nastolatki, która niedługo podejdzie do bierzmowania. W liście do redakcji portalu edziecko.pl opowiada, że wymagania księdza co do bierzmowanej młodzieży są bardzo restrykcyjne.

— Pochodzę z rodziny wierzącej i tak też wychowuję swoje dzieci. Nie zawsze zgadzam się z poglądami księży i z tym że robią z Kościoła instytucję do pobierania pieniędzy, jednak jestem częścią tej wspólny, bo wierzę w Boga — zaczęła swoją historię matka córki, która obecnie podchodzi do bierzmowania. — Teraz się jednak coś zmieniło i czuję, że niedługo wybuchnę. Starsza córka przygotowuje się do bierzmowania, które przyjmie w przyszłym roku w maju. Jednak to, ile trzeba zrobić, aby dostać bierzmowanie, przechodzi ludzkie pojęcie. Nie mogę patrzeć na to, jak ona się męczy podczas tych wszystkich przygotowań — dodaje kobieta.

Pamiętasz lata 80.? QUIZ tylko dla ekspertów! Młodzież nie ma żadnych szans!

Pytanie 1 z 15
Ta katastrofa zmieniła oblicze świata. W którym roku doszło do awarii reaktora atomowego w Czarnobylu?
czarnobyl

Wstawanie o 5 rano, groźby niedopuszczenia do sakramentu

Z opowieści mamy nastolatki, która wkrótce podejdzie do sakramentu bierzmowania wynika, że ksiądz postawił młodzieży wiele bardzo restrykcyjnych zasad i obowiązków. Nie tylko muszą uczestniczyć w spotkaniach i nauki modlitw, duchowny nakazał przychodzić młodzi muszą także obowiązkowo uczestniczyć w roratach, czyli adwentowych mszach, odprawianych przed wschodem słońca. W parafii, do której należą odbywają się one o 6 rano. Młodzież musi w nich uczestniczyć przed szkołą, co najmniej trzy razy w tygodniu. Mama dziewczynki wskazuje, że to ponad siły, ponieważ później spędzają jeszcze długie godziny w szkole.

— Oprócz ciągłych spotkań w kościołach i nauki modlitw ksiądz każe chodzić córce na roraty na 6 rano w Adwencie. Grozi, że nie dopuści do bierzmowania, jeśli którekolwiek z dzieci oleje to sobie. Córka wstaje po 5, później idzie do kościoła, a kiedy wraca, to ledwo ma czas na śniadanie i idzie do szkoły, w której siedzi do późnego popołudnia. Ona nawet nie ma czasu, żeby się wyspać. Zrozumiałabym, gdyby ksiądz kazał chodzić dzieciom na roraty raz w tygodniu. Jednak on zapowiedział, że mają być przynajmniej 15 razy, a to aż trzy dni w tygodniu. Szkoda mi dziecka, bo widzę, że się męczy — przekazała zmartwiona mama.

Ile trzeba zapłacić księdzu za chrzest, pogrzeb, ślub? Oto kwoty "co łaska":

Darmowy karp w Krakowie. Tłumy przybyły na Mały Rynek