Krakowskie kina studyjne boją się kolejnego zamknięcia. Miasto rzuca koło ratunkowe

2021-03-16 16:04
Krakowskie kina studyjne boją się kolejnego zamknięcia. Miasto rzuca koło ratunkowe
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA W najlepszym wypadku taka sala jest zapełniona tylko w 50%. Zdaniem właścicieli kin, to wciąż za mało.

Miasto Kraków chce dać kinom studyjnym pieniądze na realizację projektów. Problem w tym, że za chwilę może nie być czego realizować. Ze względu na rosnące liczby nowych zachorowań na COVID-19 kina zostały ponownie zamknięte w 4 województwach. Małopolska może być kolejnym a krakowskie kina i tak ledwo wiążą koniec z końcem. Każde wsparcie jest na wagę złota.

Wobec widma kolejnego zamknięcia krakowskie kina studyjne liczą na wsparcie gminy. Miasto ogłosiło nabór wniosków o dotacje na realizację projektów kinowych. W sumie 350 tysięcy złotych po maksymalnie 50 tysięcy na projekt. Dyrektorka wydziału Kultury twierdzi, że zdaje sobie sprawę, iż za chwilę kina znowu mogą zostać zamknięte.

Mamy nadzieję, że kolejna fala pandemii szybko minie i będzie możliwość realizacji projektów stacjonarnie. Na tym nam najbardziej zależy, ale pozwalamy również na składanie ofert w ramach tak zwanych projektów hybrydowych, czy też online - mówi Katarzyna Olesiak.

Pieniądze się przydadzą, bo wprawdzie weekendowe seanse są niemal w całości wyprzedawane, ale przy zapełnieniu sal maksymalnie do połowy i tak ledwo starczy na opłacenie rachunków.

Wkurza mnie to, że od roku nie mam poczucia, że trzymiesięczny lockdown wiosenny 2020 przyniósł jakikolwiek efekt. Teraz zamknięto kina w czterech województwach. Policzmy ile kin jest w czterech województwach, a ile jest kościołów czynnych w czterech województwach - mówi współwłaściciel kin Kika i Agrafka Bogdan Balicki.

Nabór wniosków o dotację z Urzędu Miasta Krakowa potrwa do 2 kwietnia. Konkurs miejski na dotację projektów kinowych ma zostać rozstrzygnięty do końca kwietnia, początku maja. Realizacja zwycięskich projektów ma nastąpić do końca roku.

Sytuację kin studyjnych w Krakowie monitoruje Kuba Paduch:
Kinowe hity, które trafią do internetu. Te filmy musisz obejrzeć! #zostańwdomu

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE