Kraków zaskarży zmiany w uchwale antysmogowej! Władze miasta idą do sądu

2022-12-07 22:51
Sezon na smog. Polska na szczycie rankingu
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Kraków chce zaskarżyć ostatnie zmiany w uchwale antysmogowej. Władze miasta wystąpią do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z kolei gminy zrzeszone w Stowarzyszenie Metropolia Krakowska chcą przyspieszyć walkę z kopciuchami. Zapowiadają wzmożone kontrole palenisk oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców.

We wrześniu Sejmik Województwa Małopolskiego opóźnił wejście uchwały antysmogowej w życie o ponad rok. Tym samym zakaz używania bezklasowych kotłów zacznie obowiązywać od maja 2024 roku. Władze Krakowa podkreślają, że mieszkańcy nie mogą ponosić konsekwencji przez wydłużenie terminu wymiany kopciuchów. 

- Nie powinniśmy poluzowywać tych przepisów. Będziemy oczywiście skarżyć tę uchwałę sejmiku. Myślę, że zrobimy to w pierwszych tygodniach stycznia. Teraz pracujemy nad uzasadnieniem treści skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bo chcemy wprost wzruszyć treść tej uchwały - mówi Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

W skład Stowarzyszenia Metropolii Krakowskiej wchodzą między innymi gminy Skawina, Niepołomice, Zabierzów czy Zielonki. Każda prowadzi swoje działania w zakresie walki ze smogiem. Cztery lata temu w gminie Wielka Wieś funkcjonowało 2 tysiące kopciuchów. Obecnie jest ich 470.

- Zmiana jest spora. Chcielibyśmy to bardzo mocno utrzymać. Taki nasz sztandarowy projekt Ekoteam, dzięki któremu zatrudniliśmy 40 doradców w gminach ościennych, zostanie przedłużony do końca 2023 roku. Bardzo się z tego cieszymy - mówi Krzysztof Wołos, wójt gminy Wielka Wieś.

Mieszkańcy Krakowa i gmin ościennych mogą ubiegać się o dofinansowania do wymiany kotłów.

- Mieszkańcy mogą skorzystać z dotacji gminnych w wysokości 7 tysięcy złotych. Każda z gmin oferuje taką dopłatę lub doradztwo w zakresie pozyskania funduszy w ramach programu Czyste Powietrze. Żaden mieszkaniec na pewno nie zostanie bez wsparcia - mówi Daniel Wrzoszczyk, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że na terenie Metropolii Krakowskiej funkcjonuje ponad 13 tysięcy kopciuchów. W świetle zmienionej przez sejmik uchwały antysmogowej, piece te muszą zostać zlikwidowane do końca kwietnia 2024 roku.

Tłumy na jarmarku świątecznym w Krakowie

QUIZ o smogu. Sprawdź, czy wiesz co cię truje!

Pytanie 1 z 12
Jak powstała nazwa zjawiska smogu?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE