Kraków: Od połowy przyszłego roku zapłacimy za wodę opadową i roztopową

2020-10-03 9:54
opady deszczu
Autor: Pixaby Zapłacimy za wodę z opadów

Radni z Komisji Kształtowania Środowiska chcą wprowadzić nową opłatę za odprowadzanie wody opadowej do miejskiej kanalizacji. Uzbierane w ten sposób fundusze pozwolą na rozbudowę sieci kanalizacyjnej, która często nie jest w stanie przyjąć dużej ilości wód opadowych, co prowadzi do lokalnych podtopień. Propozycja stawki to 6 złotych i 5 groszy za metr sześcienny deszczówki.

- Opłata byłaby naliczana od powierzchni dachu i terenów utwardzonych wokół działek. Wysokość opłaty to propozycja komisji, więc tutaj radni mogą się wypowiedzieć, jak ta opłata miałaby być pobierana, od kiedy i w jakiej wysokości - mówi radny Łukasz Maślona.

Opłata ma zachęcić krakowian do wykorzystywania wody opadowej. Każdy kto zagospodaruje deszczówkę w swoim domostwie będzie zwolniony z opłat.

- Kraków jest na etapie suszy hydrologicznej i wody będzie nam brakować coraz bardziej. Tego typu forma opłaty ma zmobilizować mieszkańców do szanowania wody deszczowej. Wiele osób może ją wykorzystać chociażby do nawadniania ogródka - dodaje radny Maślona. 

Pierwsze czytanie projektu radnych odbędzie się na najbliższej sesji Rady Miasta 13 października.

Miłośnicy palanta z Krakowa próbują spopularyzować zapomniany sport. Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego:
Park Jerzmanowskich w Krakowie po remoncie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE