IMGW: ogromny pył nad Polską, który dotarł z Ukrainy. Powietrze jest mocno zanieczyszczone

2020-10-02 12:59
Smog
Autor: Pixaby

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował o przekroczeniu norm szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10 nad Polską. Powodem nie jest jednak rozpoczęty sezon grzewczy. Niebezpieczny pył dotarł do nas z Ukrainy. Więcej przeczytacie na ESKA Kraków.

IMGW wydał komunikat o zapyleniu powietrza

Komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pojawił się 1 października. IMGW informuje o wzmożonym zapyleniu powietrza w Polsce. Sytuacja miała dotyczyć głównie wschodu kraju.

Polska jest w zasięgu niżu znad zachodniej Ukrainy, w strefie zaznaczającego się, szczególnie na południu kraju, frontu atmosferycznego. Położenie niżu, wraz z wyżem znad Uralu przyczynia się do silnego wymuszania napływu mas powietrza znad południowego wschodu. Tym samym obserwujemy wzrost ilości pyłów zawieszonych w północno wschodniej Polsce - czytamy w komunikacie IMGW.

Pył z Ukrainy: czy jest groźny?

Na mapie widać, że stężenie pyły PM 2,5 i PM 10 mocno przekroczone było w nocy z czwartku na piątek (z 1 na 2 października). Sytuacja poprawiła się przed południem w piątek. To jednak nie koniec. Bo pogorszenie znów ma nastąpić w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę (z 3 na 4 października).

Niebezpieczny pył wystąpi również w Krakowie oraz na Podhalu. Czy pył jest niebezpieczny? Z pewnością pogorszy się jakość powietrza, którym oddychamy. Warto unikać wtedy przebywania na świeżym powietrzu.

Dokładną sytuację można sprawdzić na radach IMGW.

Instalacja artystyczna w Krakowie, która ma przypominać o zachowaniu dystansu w czasie pandemii
Posłuchaj o łysieniu androgenowym typu żeńskiego, jego przyczynach i sposobach leczenia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE