Wiadomości

LajkBike. Ruszyły zapisy do nowego systemu rowerów miejskich w Krakowie! [ZDJĘCIA]

2023-08-17 11:16

LajkBike to nowy system rowerów miejskich w Krakowie. Zarząd Transportu Publicznego poinformował o uruchomieniu zapisów, które umożliwią skorzystanie z jednośladów. Dla mieszkańców przygotowano dedykowaną stronę internetową, na której można zapoznać się ze szczegółami oferty. Ile kosztuje LajkBike? Kto może z niego skorzystać? Sprawdźcie w naszym materiale.

Spis treści

  1. LajkBike w Krakowie. Jak działa nowy system?
  2. LajkBike. Jakie rowery mogą wypożyczyć mieszkańcy?
  3. Jak wypożyczyć rower LajkBike? Ceny

LajkBike w Krakowie. Jak działa nowy system?

LajkBike – tak nazywa się nowa miejska wypożyczalnia rowerów, która została uruchomiona w Krakowie. Wcześniej w stolicy Małopolski funkcjonowało dobrze znane Wavelo, które swoją nazwą w sposób oczywisty nawiązywało do Zamku Królewskiego. Podobnie jest w przypadku LajkBike, które odnosi się do Lajkonika. Nowa wypożyczalnia rowerów miejskich w Krakowie to nie tylko nowa nazwa, ale także formuła, bo jednoślady są oferowane w formie wynajmu długoterminowego.

Jak pokazują statystyki z wielu miast polskich, tradycyjna formuła wypożyczalni rowerów miejskich z roku na rok ulega wyczerpaniu, a w wielu aglomeracjach Europy Zachodniej coraz większą popularnością cieszą się systemy wypożyczalni rowerów w formie miesięcznej subskrypcji – informuje ZTP.

Wypożyczanie roweru na dłużej ma być bardziej opłacalne – tak dla użytkownika, jak i dla samego miasta.

Użytkownicy mają rower cały czas u siebie, wiedzą w jakim jest stanie, pilnują go i dbają o niego. Miasto pomaga im w serwisowaniu sprzętu, ale nie musi ponosić wysokich kosztów utrzymywania wypożyczalni na ulicach, a także wymiany często niszczonych ogólnodostępnych rowerów – dodaje zarząd.

LajkBike. Jakie rowery mogą wypożyczyć mieszkańcy?

Oba typy oferowanych rowerów posiadają 28-calowe koła. Tradycyjne jednoślady LajkBike wyposażono w trzybiegową przerzutkę, a rower ze wspomaganiem elektrycznym posiada siedem biegów. Wszystkie będą wyposażone w bezpieczne hamulce, wymagane oświetlenie, zapięcie łańcuchowe i blokadę typu O-lock.

Na ten moment do dyspozycji mieszkańców w ramach systemu LajkBike ma być 500 rowerów tradycyjnych i 250 „elektryków”.

Jak wypożyczyć rower LajkBike? Ceny

W nowej wypożyczalni rowerów miejskich w Krakowie panują nowe zasady. Sprzęt można otrzymać do domu nawet na trzy miesiące. Rower LajkBike może wypożyczyć osoba pełnoletnia, która mieszka na co dzień w Krakowie.

Ile kosztuje LajkBike? Zgodnie z cennikiem podanym przez ZTP miesięczne wypożyczenie roweru to koszt 29 zł (za rower tradycyjny) i 79 zł (za rower elektryczny). Do tego doliczyć trzeba kaucje zwrotne, które wynoszą odpowiednio 100 i 500 zł.

Aby wypożyczyć LajkBike należy najpierw wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej lajkbike.ztp.krakow.pl. Następnie użytkownik otrzymuje e-mail potwierdzający przyjęcie zgłoszenia. Jeśli rower, który chcielibyśmy wypożyczyć będzie dostępny, to wówczas trafi do nas wiadomość z prośbą o dokonanie przedpłaty. Potem, w wyznaczonym terminie należy zgłosić się po odbiór sprzętu.

Co ważne, w przypadku, kiedy chętnych będzie więcej niż dostępnych jednośladów LajkBike ma odbyć się losowanie. Nie jest ważne, kiedy wyślemy formularz, bo o kolejności wydawania rowerów LajkBike zdecyduje maszyna. Trafią do niej nadane numery zgłoszeń, które ZTP otrzyma od 17 sierpnia do 1 września do godz. 12:00.

Rowery LajkBike zgodnie z regulaminem są przeznaczone tylko do użytku niekomercyjnego. Wykonywanie pracy zarobkowej, czyli na przykład realizacja dostaw kurierskich, będzie zabroniona. Rowerem będzie można poruszać się tylko na terenie Krakowa oraz strefy buforowej obejmującej obszar 1 km od granic miasta. Ma być to bowiem promocja roweru jako transportu miejskiego, a nie formy rekreacji – informuje urząd.

Wypożyczony rower będzie można przechowywać w domu. W cenie abonamentu otrzymujemy nie tylko możliwość korzystania z jednośladu, ale także usługę naprawy usterek, takich jak przebite dętki, zużyte klocki hamulcowe, urwany łańcuch czy pęknięta szprycha.

Tradycja święcenia wieńców ciągle żywa