Dorożki w Krakowie

i

Autor: pxhere.com

Życie miasta

Czy dorożki znikną z Rynku Głównego? Do Małopolski nadciągają potężne upały

2023-06-20 9:43

To już pewne - w związku z prognozowaną falą upałów zamknięty zostaje postój dla dorożek na Rynku Głównym w Krakowie. Wszystko dlatego, że przy 30-stopniowym upale płyta krakowskiego Rynku Głównego może nagrzewać się aż do 50°C, co jest niebezpieczne dla zwierząt. Na razie miasto zapewnia o tym, że dobrostan koni dorożkarskich jest dla niego priorytetem.

Dorożki w Krakowie. Czy podczas upału nie będą ozdobą Rynku Głównego?

Dorożki są atrakcją i wyróżnikiem Krakowa, jednak upał może powodować zagrożenie zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Im również mogą zagrażać udary, zasłabnięcia, a nawet śmierć w wyniku przegrzania. Według synoptyków do Małopolski nadciągają afrykańskie upały. Właśnie dlatego dorożkarze mają obowiązek zapewnić koniom należytą ochronę przed nadmiernym obciążeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także zadbać o regularne pojenie zwierząt. We wtorek, 20 czerwca miasto pojęło decyzję, by zamknąć postój dorożek na Rynku Głównym i postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed bazyliką Mariacką.

Kraków. Dobrostan koni dorożkarskich priorytetem miasta

W ostatnich latach w sezonie wakacyjnym wiele osób, organizacji, a także gości odwiedzających Kraków często podejmuje temat koni dorożkarskich. Miasto zapewnia, że dokłada starań, aby warunki pracy zwierząt były zgodne z zasadami wypracowanymi w ciągu kilkunastu ostatnich lat, w oparciu o ustawę o ochronie praw zwierząt. Regularne badania koni dorożkarskich, ograniczenie czasu ich pracy, kontrole Powiatowego Lekarza Weterynarii, ograniczenie wielkości dorożek, ścisła współpraca z przedsiębiorcami dorożkarzami – to tylko niektóre działania, jakie podejmuje miasto. Warto też wiedzieć, że poza okresami pracy, co drugi dzień, konie dorożkarskie odpoczywają w stajniach i na pastwiskach. Miejsca te są kontrolowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie oraz Urząd Miasta. Konie są zaprzęgane do dorożek co drugi dzień (14–15 dni w miesiącu), a łączny czas ich pracy nie przekracza 12 godzin na dobę. Miasto udostępniło dorożkarzom dodatkowe trzy zastępcze punkty poboru wody, które są czynne od godz. 11.00.

Kraków. Aleja Róż wkrótce w pełni zakwitnie! Prace remontowe są na finiszu [ZDJĘCIA]

Tomasz Wiktorowski optymistą przed występami Igi Świątek na trawie