Osiedle Cipki, wieś Suche

i

Autor: Google Maps Kłopotliwa nazwa Cipki zniknie z map internetowych. Mieszkańcy mieli dosyć

Kontrowersyjna nazwa znika z mapy Małopolski. Mieszkańcy wsi Suche mieli dosyć drwin turystów

2023-01-05 9:49

Zwyczajowa, bo nawet nie oficjalna nazwa osiedla w miejscowości Suche wywoływała salwy śmiechu wśród odwiedzających Podhale turystów. "Pojawił się rodzaj turystyki geograficznej. Zdarzały się niewybredne żarty, a to nie spodobało się naszym mieszkańcom” – przekazała Anita Żegleń, wójt gminy Poronin. Kontrowersyjna nazwa ma zniknąć z map internetowych, a mieszkańcy mają nadzieje, że położy to kres lawinie drwin, z którą dotychczas mieli do czynienia.

Kontrowersyjna nazwa znika z mapy Podhala

Do 31 grudnia 2022 roku integralną częścią wsi Suche (pow. tatrzański, gm. Poronin) było osiedle Cipki. 1 stycznia, wraz z reorganizacją na liście miejscowości w całej Polsce, zmiany nadeszły także na Podhalu. Ku uciesze mieszkańców kłopotliwa nazwa Cipki została wykreślona z oficjalnego rejestru.

Ciekawostką jednak jest to, że - jak informuje wójt gminy Poronin Anita Żegleń - nazwa ta funkcjonowała tylko zwyczajowo. Formalnie takiego adresu nie było, a wieś stała się obiektem drwin za sprawą map internetowych.

„Wcześniej, przed epoką internetu, nikt na tą nazwę nie zwracał nawet uwagi, a teraz pojawił się rodzaj turystyki geograficznej. Zdarzały się niewybredne żarty, a to nie spodobało się naszym mieszkańcom” – doprecyzowała wójt Poronina.

Mieszkańcy powiedzieli "dość". To koniec z drwin w miejscowości Suche

Historyczna nazwa Cipki zniknęła z oficjalnego rejestru na wniosek mieszkańców, którym doskwierali wyśmiewający wieś turyści i internauci. Władze gminy Poronin zwróciły się do ministra o formalne usunięcie nazwy, a na jej miejsce nie wprowadzono żadnej nowej, ponieważ Cipki nie stanowiły wprost osiedla czy ulicy.

Działania te jednak nie spowodowały, że kłopotliwa nazwa zniknęła z map Google, dlatego władze gminy Poronin zapowiadają wystąpienie do firmy o usunięcie tej nazwy z map internetowych.

I chociaż kłopotliwe miano, które związane było z przysiółkiem, nie ma nic wspólnego z wulgaryzmem, do Suchego przejeżdżali ciekawscy tylko po to, by poszukać tabliczki i zrobić sobie z nią zdjęcie.

Mieszkańcy wystąpili do Urzędu Gminy z wnioskiem o usunięcie nazwy osiedla. Wcześniej ta historyczna nazwa nikomu nie przeszkadzała, ale w ostatnim czasie za sprawą obecności tej nazwy na mapach Google, niektórzy internauci zaczęli drwić, a ciekawscy turyści przyjeżdżali chcąc odszukać tablicę z nazwą osiedla, której faktycznie nie ma i zrobić sobie zdjęcie – wyjaśniła Żegleń.

Cipki: skąd się wzięła ta nazwa?

Osiedle zawdzięczało swoją nazwę mieszkańcom, którzy zajmowali się cipkarstwem, czyli - koronkarstwem. O innej wersji opowiadała w "Dzienniku Polskim" 75-letnia mieszkanka Cipek w Suchem. - W XVII wieku przyjechali z Węgier. Pisali się Cipka, a że mieli 16 dzieci, to całe osiedle nosiło te nazwiska. I tak zostało - opowiadała na łamach dziennika jakiś czas temu.

Podobną wersję przekazuje Urząd Gminy w Poroninie. "Ta historyczna nazwa wywodzi się od starego góralskiego nazwiska" - przekazała wójt Anita Żegleń. Nazwy wielu podhalańskich osiedli wywodzą się od nazwisk ich dawnych właścicieli np. Galicówka od Galicy, Karpielówka od Karpiela czy Stachonie od Stachonia. 

Zmiany na mapach Małopolski po 1 stycznia 2023 roku

Jak już informowaliśmy, z dniem 1 stycznia 2023 roku w Polsce aż 15 miejscowości otrzyma prawa miejskie. W samej Małopolsce przybędą dwa miasta:

  • Książ Wielki (powiat miechowski)
  • Czarny Dunajec (powiat nowotarski)

Czarny Dunajec w przeszłości był już miastem, dokładnie w latach 1925-1933. Książ Wielki natomiast prawa miejskie odzyskuje po 153 latach.

Krzysztof Jackowski mówi o tym jak będzie rok 2023 dla mieszkańców Krakowa