Koniec reklamowego chaosu! Kraków przyjął uchwałę krajobrazową

2020-02-26 17:30
Uchwała krajobrazowa przyjęta!
Autor: Kuba Kusy

Po czterech latach od rozpoczęcia prac, krakowscy radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę krajobrazową.Ustala ona nowe zasady dotyczące funkcjonowania reklam w przestrzeni miejskiej.

Po namowach miejskich urzędników, radni wycofali większość z 37 poprawek. Ich przyjęcie, zdaniem magistrackich prawników mogłoby poskutkować zakwestionowaniem dokumentu przez wojewodę. Władze miasta i rani zgodnie przyznają, że cieszy ich taki obrót sprawy.

Treść uchwały na pewno nie usatysfakcjonuje wszystkich, co widać było po ilości złożonych poprawek. Ale myślę również, że argumentacja prezydenta i grupy radnych też jest słuszna, że takie są oczekiwania mieszkańców, byśmy wreszcie wdrożyli w życie rozwiązania, które ta uchwała proponuje - powiedział wiceprezydent  Jerzy Muzyk. 

Zgodnie z uchwałą Kraków zostanie podzielony na na trzy strefy, z czego ostatnia będzie rozdzielona na trzy pod obszary: Stare Miasto, Nowa Huta i Śródmieście. Tam obowiązywać będą bardziej rygorystyczne przepisy. Wyróżniono również trasy wylotowe wlotowe i tereny towarzyszące obiektom usługowym. Dopuszczone będą billboardy o powierzchni 12 lub 18 mkw., banery, okrąglaki czy panele reklamowe umieszczane na obiektach budowlanych. Dokument precyzuje także warunki lokalizacji tych nośników w poszczególnych strefach.

Płachty reklamowe na budynkach będą mogły zawisnąć jedynie na rok i nie częściej, niż co 7 lat. Kolejną, ważną z punktu widzenia mieszkańców kwestia, jaką reguluje uchwała, to zasada grodzenia budynków tak, by nie powstawały zamknięte enklawy. Dokument zakazuje montowania płotów na działkach, na których stoją bloki, chyba, że ogrodzenie stanowi fragment przydomowego ogródka. 

Kraków przyjął uchwałę krajobrazową. Posłuchaj materiału Kuby Kusego:
Problem z gilami w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE