Inwestycje w Krakowie

Kończy się remont Parku Bednarskiego. Wiemy, kiedy zostanie otwarty

2023-04-11 10:56

Powoli dobiega końca rewitalizacja Parku Bednarskiego w Krakowie. Po miesiącach prac, a wcześniej długich sporów mieszkańcy będą mogli sami ocenić, jak swoją pracę wykonał Zarząd Zieleni Miejskiej. To sentymentalne dla wielu krakowian miejsce miało odzyskać dawny blask. Czy rzeczywiście tak będzie? Kiedy nastąpi otwarcie parku?

Kończy się remont Parku Bednarskiego. Kiedy otwarcie?

Mieszkańcy Krakowa już niedługo będą mogli sami przekonać się, jak wygląda Park Bednarskiego w starej-nowej odsłonie. Po wielu miesiącach sporów i prac rewitalizacyjnych magistrat zapowiedział, że oficjalne otwarcie parku ma nastąpić w czwartek, 27 kwietnia. Pod koniec lutego informowaliśmy o spacerze obywatelskim, na jaki zdecydowała wybrać się Akcja Ratunkowa dla Krakowa. Informowano wówczas tak o pozytywnych, jak i negatywnych zmianach na Podgórzu.

Należy pamiętać, że do tego czasu (otwarcia) jest to teren budowy, o czym informują tablice i ogrodzenie. Urządzanie tam wycieczek to nie tylko łamanie prawa, ale też narażanie się na niebezpieczeństwo – przypomina Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Obecnie w parku trwają nasadzenia nowych drzew, których łącznie ma być 50. Mowa o klonach pospolitych, kasztanowcach, bukach oraz lipach.

Na ukończeniu są prace w „domku ogrodnika”, glorieta odzyskała swój dawny wygląd, altana z dachem w kolorze „zielonej szałwii Wagnera” jest gotowa – informuje urząd.

Nie zabraknie także zieleni niższej, bo w planach jest posadzenie 7 tys. krzewów, 28 tys. roślin cebulowych i 90 tys. bylin.

Oko odwiedzających mają cieszyć m.in. barwinki, paprocie, konwalie, krokusy czy śnieguliczki. To oczywiście nie wszystko, bo w parku wyremontowano alejki czy zamontowano nowe ławki. Gotowy jest także plac zabaw oraz odnowione schody. Na Podgórzu zamontowano także domki dla jeży czy budki dla ptaków, nietoperzy oraz wiewiórek.

W maju - dwa miesiące przed czasem określonym w umowie z wykonawcą – udostępnimy ten teren dla krakowian – zapowiada Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

SZ.SZYNKOWSKI VEL SĘK: UNIA MOŻE ZMNIEJSZYĆ KARY

QUIZ. Jak dobrze znasz wiejskie zwyczaje i obrzędy?

Pytanie 1 z 9
W dawnych czasach istniał zwyczaj "smagania innych" wierzbowymi gałązkami. Na Suwalszczyźnie wypowiadano wtedy formułkę: