Zalana ul. Wodna w Krakowie [22/23.08.2022]

i

Autor: Piotr Drzyżdżyk Zalana ul. Wodna w Krakowie (22/23.08.2022)

Kolejna ulewna noc w Krakowie i okolicach. Straż Pożarna interweniowała 110 razy

2022-08-23 8:46

Za nami kolejna noc z ulewą i burzą. W ciągu ostatnich godzin nad Krakowem i okolicami rozwijał się układ MCS, czyli rozległa burza wielokomórkowa. Lało w większości dzielnic Krakowa, wzrósł poziom potoku Drwinka oraz rzek Dłubnia i Serafa.

Układowi MCS w Małopolsce towarzyszyły silne opady deszczu – do 20-40mm oraz bardzo silne porywy wiatru związane z prądem zstępującym – do 70-100km/h. W Krakowie największe opady odnotowano w dzielnicach Podgórze, Grzegórzki, Kozłówek, Bronowice, Rybitwy i Wzgórza Krzesławickie.

Internauci informowali m.in. o drogach, które zamieniły się w rwące strumienie we wsi Sanka, w gminie Krzeszowice czy o zalanym moście w Kokotowie, w gmina Wieliczka. Opady nie były jednak tak silne i intensywne, jak w miniony weekend, 20 i 21 sierpnia.

Dzisiejsza noc była spokojniejsza, jednak najwięcej interwencji mieliśmy w powiatach olkuskim i krakowskim – po 30. To były zwykłe podtopienia. Opad był już słabszy niż w niedzielę. Nie było skrajnie charakterystycznych zdarzeń. Mieliśmy też interwencję dotyczącą mostu na Serafie w Kokotowie, odpompowywaliśmy wodę, jednak to jest standardowa akcja podczas opadów – powiedział nam st. asp. mgr Hubert Ciepły, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Jeśli chodzi o zgłoszenia, najczęściej chodziło o zalane w wyniku ulewy piwnice czy prywatne posesje.

Tej nocy mieliśmy łącznie 110 zgłoszeń do godziny 7 rano. W porównaniu do weekendu to są naprawdę śladowe ilości – dodał, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Bardzo wysoki stan wód w Dzierżoniowie.

Quiz. Znani europejscy politycy. Z jakiego kraju pochodzą?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Angela Merkel przez wiele lat była kanclerzem:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE