TOPR

i

Autor: TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Facebook

Wiadomości z regionu

Kolejna tragedia w Tatrach. Turystka zmarła po upadku ze Szpiglasowej Przełęczy

2024-04-15 15:17

Miniony weekend w Tatrach nie należał do najspokojniejszych. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy 21 osobom, w tym kobiecie, która spadła z dużej wysokości na Szpiglasowej Przełęczy. Niestety, mimo szybkiego transportu do szpitala, jej życia nie udało się uratować.

Tatry. Nie żyje turystka, która spadła ze Szpiglasowej Przełęczy

W trakcie minionego weekendu w Tatrach ratownicy TOPR udzielili pomocy 21 osobom. Do groźnego wypadku doszło na Szpiglasowej Przełęczy podczas schodzenia grupy turystów jedna z kobiet spadła z dużej wysokości. Jej życia, mimo szybkiego transportu śmigłowcem do szpitala, nie udało się uratować.

W sobotę, podczas schodzenia sześcioosobowej grupy turystów ze Szpiglasowej Przełęczy, jedna z turystek na stromych śniegach upadła z wysokości i w stanie ciężkim została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu. Ewakuacji śmigłowcem wymagali również towarzysze poszkodowanej. Do podobnego zdarzenia doszło podczas schodzenia grupy turystów z Przełęczy Krzyżne w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tutaj turyści mieli więcej szczęścia i bez obrażeń śmigłowcem przetransportowano ich do schroniska. Śmigłowcem ewakuowano również turystę z urazem nogi z progu Zmarzłego Stawu – informują ratownicy TOPR z Zakopanego.

Także w sobotę ratownicy poszukiwali dwójki turystów, którzy nie wrócili na noc z wycieczki na Starorobociański Wierch. Okazało się, że turyści w okolicy szczytu Ornaku zsunęli się po śniegu i błądząc przez całą noc próbowali wrócić do schroniska. W końcu dotarli tam samodzielnie po godzinie 10:00.

Ratownicy górscy pomagali również turystom na Iwaniackiej Przełęczy, Grzesiu i w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Po słonecznym i ciepłym weekendzie w Tatrach zapowiadana jest gwałtowna zmiana pogody. Prognozowany jest spadek temperatury na szczytach w nocy nawet do -9 st. C oraz opady śniegu.

Największe katastrofy w Tatrach. Dramatyczne historie, które miały miejsce w górach

Express Biedrzyckiej - gen. Mirosław RÓŻAŃSKI