Kolęda 2020/2021. Jak w tym roku będzie wyglądać wizyta duszpasterska? Kuria wydała zalecenia

2020-12-04 9:50 nm
ksiądz
Autor: Pixaby Jak będzie wyglądać tegoroczna kolęda? Czy się odbędzie?

Tegoroczna kolęda inna niż jesteśmy przyzwyczajeni? Czy w tym roku poświąteczna wizyta księdza w naszych mieszkaniach jest możliwa? Część diecezji podjęło już decyzje w tej sprawie. Zalecenia w kwestii tegorocznej kolędy podała już też Kuria Krakowska.

Kolęda 2020/2021. Jak będzie wyglądać?

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała w tym roku wiele uroczystości. Święta Wielkanocne spędzaliśmy w kameralnym gronie. Komunie musiały zostać przesunięte. Wiele osób przełożyło też lub odwołało swoje śluby i wesela. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie, a tuż po niej powinniśmy przygotowywać się na kolędę. Jak w tym roku będzie wyglądać wizyta duszpasterska?

Kraków gotowy na walkę z zimą

Czy w tym roku ksiądz będzie chodzić po kolędzie?

Kolęda zwyczaj odwiedzania przez księży mieszkań i domów parafian. Ta rozpoczyna się tuż po Świętach Bożego Narodzenia i trwa do 2 lutego. Czy w tym roku odwiedzi nas ksiądz? Część diecezji podjęło już decyzje w tej sprawie. Oficjalny komunikat wydał już episkopat.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, tegoroczne wizyty duszpasterskie zostały odwołane, przesunięte na późniejszy czas lub odbędą się w zmienionej formie, w zależności od decyzji biskupa miejsca – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Kolęda w Krakowie. Jaką decyzję podjęła kuria?

Archidiecezja krakowska także wystosowała już oficjalny komunikat w tej sprawie. W tym roku nie będzie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w krakowskich domach.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podjął decyzję o przełożeniu kolędy na czas po pandemii koronawirusa. Musimy dbać o zdrowie, dlatego kolędować będziemy inaczej - mówi ksiądz Łukasz Michalczewski dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej.

Przygotowujemy odpowiednie materiały dla każdej rodziny, tak aby w domu można było odprawić nabożeństwo. Będziemy się po prostu jednoczyć podczas modlitwy. To zostanie poprzedzone mszą świętą w Kościele. Te będą odprawiane na terenie Krakowa w intencji rodzin. Zależy Nam żeby chociaż jeden przedstawiciel rodziny przyszedł do kościoła, pomodlił się i zabrał materiały dla rodziny - mówi ksiądz Łukasz Michalczewski dyrektor biura prasowego archidiecezji krakowskiej.

Specjalne modlitewniki, które ułatwią przeżycie kolędy i przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia będą w najbliższym czasie dostępne w parafiach na terenie Krakowa.

Posłuchaj, jak dbać o suche włosy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.