Kierowcy psioczą na korki. Rondo u zbiegu ul. Jasnogórskiej, Gaik i Ojcowskiej do poprawy

2021-05-31 16:18
Nowe rondo
Autor: Razem w Ruchu

Drogowcy chcą przebudować rondo u zbiegu ulic Jasnogórskiej, Gaik i Ojcowskiej. Nowa organizacja ruchu w tym miejscu pojawiła się w kwietniu. Urzędnicy tłumaczyli ją koniecznością poprawy bezpieczeństwa. Nie przewidzieli, że zmiana wygeneruje niespotykane do tej pory korki.

Niemal natychmiast po zmianach pojawiły się głosy mieszkańców Bronowic Wielkich i Prądnika Białego, że nowa organizacja ruchu generuje niespotykane do tej pory korki. Nieformalnym rzecznikiem sfrustrowanych kierowców stał się radny Grzegorz Stawowy, który w tej sprawie wystąpił z interpelacją do prezydenta Jacka Majchrowskiego. 

Rondo na Jasnogórskiej do poprawy? Posłuchaj materiału Kuby Kusego:

Ta organizacja ruchu powoduje, że jest zwężenie, wszyscy stoją i czekają. Przy rozkopanych ulicach Łokietka, Glogera czy Pachońskiego, to ostatnia nierozkopana ulica w północnej części Krakowa. To rondo to samobójstwo komunikacyjne - zżyma się. 

Spacerował ulicami miasta ze znakiem drogowym

Dodaje, że korki tworzą się nie tylko w godzinach szczytu, lecz także w weekendy.

Ruch zwężony do jednego pasa generuje dużo mniejszą przepustowość. Osobiście jechałem tamtędy dwa tygodnie temu w sobotę po południu i w miejscu gdzie nigdy nie było korka, stałem dobre pięć minut - relacjonuje. 

Okazuje się, że urzędnicy poszli po rozum do głowy i rozpoczęli badania nowego ronda. 

W tym momencie analizowane jest to czy dodatkowymi pracami - jakimś wylaniem asfaltu - nie można powiększyć tego ronda, żeby zapewnić podobny poziom bezpieczeństwa i jednocześnie zapewnić większą przepustowość. W tym momencie Zarząd Dróg Miasta Krakowa analizuje warianty, które przedstawiliśmy - tłumaczy Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu. 

Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa informuje, że drogowcy są już po pierwszych pomiarach. 

Myślę, że w ciagu tygodnia będziemy wiedzieli czy takie poszerzenie jest realne, ile by to zajęło i o jakich kosztach mówimy - mówi. 

Ostateczne wyniki pomiarów mają być znane w połowie czerwca. 

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE