Alkohol

i

Autor: designed by Freepik, https://pl.freepik.com/, Freepik

Ciekawostki

W tym wieku należy definitywnie zrezygnować z alkoholu. Dlaczego?

2024-04-09 13:13

Kiedy należy przestać pić alkohol? Nie bez powodu właśnie takie pytanie zadają internauci, którzy próbują odpowiedzieć sobie na ważne kwestie dotyczące ich zdrowia. Co oczywiste, spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy jednak należy definitywnie odstawić wysokoprocentowe trunki? Wiele osób będzie zaskoczonych.

Kiedy przestać pić alkohol? Wskazano konkretny wiek

Kiedy przestać pić alkohol? To pytanie, które pada w wielu kontekstach. Alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie, co potwierdzają badania naukowe. Wysokoprocentowe trunki są również powodem wielu tragicznych zdarzeń i społecznych patologii. W jakim wieku należy zaprzestać spożywania alkoholu? Odpowiedzi na to pytanie udzielił ekspert.

Jak czytamy na łamach „Wirtualnej Polski”, podającej informacje za serwisem „Daily Mail”, z picia alkoholu powinniśmy zrezygnować w wieku 65 lat. Dlaczego? Zdaniem eksperta ds. demencji, dr Richarda Restaka, alkohol prowadzi m.in. do uszkodzeń pamięci, szczególnie u osób starszych. Dodatkowo, wpływa on na nasz organizm, osłabiając go pod kątem fizycznym – czytamy w artykule „Wirtualnej Polski”.

Alkohol może być szczególnie niebezpieczny dla seniorów. Jak czytamy w publikacji „Problemy związane z piciem alkoholu przez osoby starsze” autorstwa Zespołu Profilaktyki i Leczenia Uzależnień Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, problemy związane z piciem alkoholu występują u ok. 2-5 proc. osób w wieku ponad 60 lat. Jak pisze dr Joanna Plak-Warecka, alkoholizm powoduje u osób starszych nieodwracalne zmiany w organach wewnętrznych i wyraźnie skraca długość życia.

Czytamy również, że przewlekłe spożywanie alkoholu w grupie wiekowej od 60 lat wzwyż prowadzi do zmian otępiennych, zaburzeń motoryki i związanych z tym urazów, schorzeń układu krwionośnego, depresji, a nawet prób samobójczych.

Do skutków nadmiernego spożywania alkoholu w podeszłym wieku możemy zaliczyć: halucynozę alkoholową (intensywne omamy wzrokowe i słuchowe z zachowaną świadomością, które pojawiają się w ciągu 2-3 dni od zmniejszenia ilości przyjmowanego alkoholu; występuje u osób spożywających alkohol od minimum 10 lat); majaczenie drżenne (występuje u osób długotrwale pijących, po odstawieniu alkoholu lub znaczącym zmniejszeniu przyjmowanych dawek; powoduje zaburzenia świadomości, pocenie się, zwiększenie temperatury ciała; wywołuje lęki, bezsenność, omamy i urojenia; przyczynia się do wystąpienia silnych drgawek); zespół Korsakowa (występuje u osób długotrwale i intensywnie pijących, których organizm został wyniszczony przez alkohol; osoby te cierpią na zaburzenia pamięci, są zdezorientowane); encefalopatia Wernickiego (upośledzenie pamięci krótkotrwałej na skutek wieloletniego picia alkoholu; do zaburzeń pamięci dochodzą: oczopląs, zaburzenie świadomości, zaburzenia snu, utrata koordynacji ruchowej) – pisze dr Joanna Plak-Warecka.

Najdłużej działający zakład w Polsce leży w Małopolsce. Funkcjonuje od ponad 700 lat

Don Kasjo na konferencji Prime 8