Wiadomości

Jerzy Stuhr kończy karierę. 77-letni aktor ogłosił: "Już nie wyjdę na scenę"

2024-04-18 16:57

Urodzony i mieszkający w Krakowie Jerzy Stuhr powiedział publicznie, że kończy swoją karierę pedagogiczną i po części aktorską. Wyznał to po przedpremierowej próbie medialnej spektaklu "Geniusz" w swojej własnej reżyserii, w Teatrze Polonia w Warszawie, w której również występuje, wcielając się w rolę Konstantina Stanisławskiego. "Ten spektakl traktuję jako podsumowanie mojej aktorskiej, pedagogicznej głównie drogi", powiedział dodając przy tym, że ma jeszcze jedno ukryte marzenie.

Nie zobaczymy już na scenie Jerzego Stuhra? Aktor powiedział o końcu pewnego etapu

"Amator", "Seksmisja", "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Pociąg do Hollywood", "Pogoda na jutro", "Obywatel", "Kiler" czy "Dekalog X", to tylko niektóre z około stu filmów, w których zagrał Jerzy Stuhr. Przede wszystkim jest jednak aktorem teatralnym, szerokiej widowni znanej między innymi z granego przez kilkanaście lat monodramu "Kontrabasista". Młodsi widzowie z pewnością kojarzą jego głos. Dubbingował bowiem wiele bajek i filmów animowanych, jak na przykład "Smerfy". Do historii przejdzie jednak jego głosowa rola osła w filmie animowanym "Shrek". Jerzy Stuhr także reżyseruje i to zarówno filmy, jak i spektakle teatralne. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był natomiast rektorem PWST w Krakowie, dzisiejszej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego.

W czwartek, 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie należącym do Krystyny Jandy odbędzie się premiera sztuki "Geniusz", którą reżyseruje Jerzy Stuhr. Aktor również gra w owym spektaklu, a partnerują mu Jacek Braciak, Łukasz Garlicki i Paweł Ciołkosz. Po próbie otwartej dla mediów, krakowianin podzielił się stwierdzeniem, że kończy swoją karierę jako pedagog oraz aktor. Teatr się kończy dla mnie. Bo cóż ja mógłbym zagrać, "Króle Leara"?, powiedział Jerzy Stuhr. Dodał jednak potem: Jeszcze mam ciągotki filmowe! Wszystko więc wskazuje na to, że Stuhra nie zobaczymy na scenie teatralnej, za to na srebrnym ekranie jest jeszcze na to szansa.

Co wiadomo o życiu prywatnym Jerzego Stuhra?

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 w Krakowie. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej również w stolicy Małopolski. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m. in. Orderu Uśmiechu, „Honoris Gratia”, Złotych Lwów 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych czy Paszportu Polityki. "Młody Stuhr", tak niezależnie od wieku przyjęło się określać syna Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra, który zresztą sam z dystansem używa tego określenia. Niewielu wie, że oprócz syna, aktor ma również córkę Mariannę. Jego żoną od ponad pół wieku jest skrzypaczka, Barbara Kóska. Ostatnio o aktorze było głośno z powodu kolizji drogowej, jaką spowodował. 17 października 2022 w Krakowie aktor prowadząc pojazd w stanie nietrzeźwości, potrącił motocyklistę nie zatrzymując się. Orzeczono wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na okres trzech lat, a wcześniej zasądzono grzywnę.W połowie 2023 roku aktor przeszedł ciężką operację usunięcia raka krtani, lecz teraz powrócił na deski teatru, zaskakując przy tym wyznaniem o końcu kariery.

QUIZ. Telewizja w czasach PRL. Pamiętasz te programy?

Pytanie 1 z 14
1. W którym roku założono Telewizję Polską?
Poruszające wyznanie Jerzego Stuhra. Żegna się z pracą?