Żywa szopka

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki

WIADOMOŚCI

Żywa szopka pod Krakowem padła łupem złodziei. Nie mieli, co ukraść, więc połasili się na... drabinę [ZDJĘCIA]

2023-12-27 15:35

Wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia poinformował o zuchwałej kradzieży, do której doszło tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Złodzieje połasili się na... żywą szopkę, która stanowi wyjątkową atrakcję w regionie. Niestety, mężczyźni nie znaleźli w niej nic cennego, jednak żeby nie wracać z pustymi rękami, postanowili ukraść z niej... drabinę. Wszystko nagrały kamery monitoringu.

Jerzmanowice. Złodzieje wzięli na cel żywą szopkę

Wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała poinformował w mediach społecznościowej o zuchwałej kradzieży, do której doszło tuż przed świętami w miejscowości Jerzmanowice, położonej 25 kilometrów od Krakowa. W nocy z 22 na 23 grudnia nieznani sprawcy, poruszający się czarnym Renault dokonali włamania do żywej szopki. Na podkrakowską atrakcję składa się wiele mniej i bardziej egzotycznych zwierząt — wielbłąd, osioł, alpaki, kozy, kucyki, owce, muflony, kury, gęsi, kaczki i gołębie. W związku z tym, że nie znaleźli w środku nic cennego, mężczyźni postanowili przywłaszczyć sobie... drabinę.

— Długo zastanawiałem się, czy publikować ten wpis, mącąc Wam spokój tych świąt. Jednak obawiam się, że ktoś mógłby wyrządzić szkodę naszym braciom mniejszym z szopki. Dlatego muszę przestrzec tych, którzy ośmielili się zakłócić nam ten czas. W nocy z piątku na sobotę kierowca i pasażerowie czarnego Renault postanowili okraść mizerną i cichą szopkę. Nie znalazłszy w niej złota, zabrali ze sobą jedynie drabinę. Wszystko uwiecznił monitoring. Mamy dane, które pozwolą nam wyciągnąć konsekwencje po świętach. Panowie, nie wracajcie już w czasie świąt do szopki, chyba że oddać drabinę i przeprosić jej mieszkańców za zuchwałą grabież. Sytuacja jest przykra i smutna. Nie rozumiem, dlaczego ktoś dopuścił się takiego czynu — przekazał wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała.

QUIZ: Świąteczne tradycje w Małopolsce. Pamiętasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 15
Czym jest krakowska szopka?

Jerzmanowice. Złodziei ruszyło sumienie i oddali drabinę, skradzioną z szopki

Po tym, jak wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia poinformował w mediach społecznościowych o kradzieży w żywej szopce, dodając, że sprawcy zostali nagrani na kamerach monitoringu — sprawcy poszli po rozum do głowy i postanowili zwrócić nieswoją własność. O zwrocie drabiny wójt Tomasz Gwizdała napisał na Faceboku.

— Okres świąt Bożego Narodzenia jest czasem niezwykłym. Cuda się zdarzają! Złodzieje szopki wrócili. Z drabiną i przeprosinami. Poczuli wyrzuty sumienia i postanowili naprawić swój błąd. Przyszła refleksja, wróciła nadzieja. Pamiętajcie, zawsze jest szansa, by stać się lepszym — dodał wójt Tomasz Gwizdała.

Justyna Kowalczyk-Tekieli, Wersow i Friz, i wiele innych. Tak sławni mieszkańcy Małopolski świętują Boże Narodzenie:

Żywa szopka w krakowskim ogrodzie zoologicznym.