Sport

Igrzyska Europejskie 2023. Kontrowersyjna budowa na Rynku Głównym w Krakowie. Mieszkańcy podzieleni [ZDJĘCIA]

2023-06-19 15:04

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 zbliżają się coraz większymi krokami. Największa, multidyscyplinarna impreza sportowa w historii Polski rozpocznie się już w środę, 21 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. W Krakowie wciąż trwają przygotowania do igrzysk, a na Rynku Głównym rozpoczęła się budowa tymczasowych boisk. O opinię na ten temat zapytaliśmy samych mieszkańców.

Igrzyska Europejskie 2023 w Krakowie. Na Rynku Głównym ruszyła budowa tymczasowych boisk

Już tylko kilkadziesiąt godzin dzieli nas od ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 21 czerwca o godz. 20:30 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Do stolicy Małopolski oraz innych miast partnerskich przyjedzie ok. 7 tys. sportowców z 48 reprezentacji narodowych, którzy o złote medale powalczą w 29 dyscyplinach. Zaliczamy do nich także teqball i padel. Choć to niszowe dyscypliny, to być może właśnie rozgrywanie zawodów w sercu Krakowa przyciągnie na Rynek wielu kibiców. To właśnie tam budowane są tymczasowe boiska i trybuny mogące pomieścić 270 osób. 

Rozgrywki w padlu obejrzymy w dniach od 21 do 25 czerwca i od 28 do 30 czerwca, zaś od 1 lipca kibice będą mogli zobaczyć zmagania w teqballu. Czy krakowianie wybierają się do centrum, aby śledzić sportowe zmagania? Postanowiliśmy ich o to zapytać i jak się okazało, spora część z nich ocenia pomysł pozytywnie.

Budowa boisk na średniowiecznym Rynku w samym sercu miasta? Szczerze? To świetny pomysł i coś niekonwencjonalnego, coś, co trudno spotkać gdzie indziej. Pół żartem, jeśli kiedyś być może walczyli tu rycerze podczas turniejów, to dlaczego nie mogliby tego robić sportowcy? To dobry pomysł – powiedziała nam Alicja, mieszkanka Nowej Huty.

Ja co prawda nie jestem z Krakowa, ale właśnie tu studiuję. Czy pójdę na jakieś zawody? Być może tak, choć jestem entuzjastą innych sportów. Co do samych boisk, to nie wiem, komu to może przeszkadzać. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie – odpowiada inny z przechodniów.

Kilka zapytanych osób wiedziało o dyscyplinach, jakie zostaną rozegrane na krakowskim Rynku.

Tak, wybieram się na padel. To szybki i widowiskowy sport, choć mało popularny. Myślę, że boisko na Rynku doda zdecydowanie więcej klimatu, szczególnie patrząc na turystów, bo przecież chyba chodzi także o to, aby promować Małopolskę. Jak lepiej to zrobić, niż za pomocą krakowskiego Rynku? - pytał Karol.

Oczywiście niektórzy mieszkańcy byli nieco sceptycznie nastawieni do budowanych boisk.

Rynek Główny to nie jest miejsce od organizowania takich imprez. Być może powinien być zagospodarowany w fajny, promujący sposób, bo wydaje mi się, że same trybuny i boiska mogą zepsuć estetykę, a szkoda te zabytki przykrywać plastikowymi krzesełkami – odpowiada jedna z mieszkanek Krakowa.

Tak na poważnie, to jest mi to zupełnie obojętne, choć osobiście wolałbym, żeby na Rynku rozgrywane były inne, nieco bardziej widowiskowe dyscypliny. Mam nadzieję, że boiska nie oszpecą tego miejsca, bo turystom jest co pokazać i niekoniecznie są to metalowe trybuny – słyszymy.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 potrwają do niedzieli, 2 lipca. Impreza odbędzie się także w innych miastach regionu, takich jak Krynica-Zdrój, Tarnów, Zakopane, Rzeszów czy Nowy Targ. Oprócz tego sportowcy zagoszczą w Chorzowie, Bielsku-Białej i we Wrocławiu.

Express Biedrzyckiej - prof. Marek MIGALSKI