IE 2023

Igrzyska Europejskie 2023. Mamy złoto i srebro we wspinaczce! Fantastyczna dyspozycja Polek [GALERIA]

2023-06-22 19:58

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 oficjalnie wystartowały w środę, 21 czerwca. Już dzień później biało-czerwoni dostarczyli kibicom wiele radości, zdobywając brązowe i złote medale Igrzysk Europejskich 2023. Kapitalną formę potwierdziły także reprezentantki Polski we wspinaniu na czas. W Tarnowie Natalia Kałucka zdobyła złoty, a Aleksandra Mirosław srebrny medal Igrzysk Europejskich.

Igrzyska Europejskie 2023. Złoty medal we wspinaczce

Igrzyska Europejskie 2023 ruszyły pełną parą. W czwartek, 22 czerwca reprezentanci Polski dali kibicom wiele radości. Najpierw po południu pierwsze medale dla biało-czerwonych zdobyli kajakarze – Aleksander Kitewski i Norman Zezula, którzy zajęli trzecie miejsce w wyścigu C2 na 500 metrów nad Zalewem Kryspinów. Niedługo później Polska cieszyła się z pierwszego złota podczas tej imprezy. Na najwyższym stopniu podium stanęły Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Czwórka zawodniczek była najlepsza w olimpijskiej konkurencji K4 500 metrów.

Złoty medal dla Polski w ramach Igrzysk Europejskich 2023 mogli oglądać także kibice zgromadzeni w Tarnowie. Tam Aleksandra Mirosław wraz z Natalią Kałucką rywalizowały w sprincie we wspinaczce sportowej. W eliminacjach pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Mirosław z czasem 6.482 s. Na drugiej pozycji uplasowała się Natalia Kałucka, która osiągnęła czas 6.892 s. W ćwierćfinale Mirosław rywalizowała z Aliną Shchyharievą z Ukrainy. Z kolei Natalia Kałucka podejmowała Oksanę Burovą (Ukraina). Aleksandra Mirosław okazała się zdecydowanie lepsza i w kapitalnym biegu osiągnęła czas 6.841 s. Natalia Kałucka także pokonała swoją konkurentkę z wynikiem 6.905 s. Obie Polki bez większych problemów awansowały do półfinału.

Tam pary prezentowały się następująco:

Aleksandra Mirosław (Polska) – Beatrice Colli (Włochy)

Natalia Kałucka (Polska) – Victoire Andrier (Francja)

Po kolejnym, świetnym biegu do finału awansowała Aleksandra Mirosław, która osiągnęła czas 6.634 s. Zgodnie z przewidywaniami Natalia Kałucka pokonała Victoire Andrier z czasem 06.800 s.

W finałowym biegu o najwyższy stopień podium zmierzyły się dwie Polki. Lepsza okazała się Natalia Kałucka, która osiągnęła czas 6.573 s., ustanawiając rekord życiowy. Z kolei Aleksandra Mirosław pokonała bieg w 6.635 s. Brązowy medal zdobyła Beatrice Colli.