flaga polski

i

Autor: Pixabay 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości

11 listopada. Tekst Mazurka Dąbrowskiego. Czy wszyscy znamy słowa Hymnu Polski?

2022-11-11 8:08

Hymnem Polski jest „Mazurek Dąbrowskiego”. W piątek (11 listopada) obchodzimy Święto Niepodległości i warto przypomnieć sobie jego słowa. Jak brzmią? W tekście prezentujemy cztery zwrotki hymnu Polski.

Hymn Polski na 11 listopada

Zbliża się Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Tego dnia w wielu miejscach w całej Polsce uroczyście odśpiewuje się hymn. Warto przypomnieć sobie słowa Mazurka Dąbrowskiego.

Hymn Polski. Historia

Hymn Polski nazywany jest Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech. Został on napisany w 1797 roku przez polityka i pisarza Józefa Wybickiego. Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem państwowym od 26 lutego 1927 roku. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic.

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę ogłoszenia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem Polski

26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało okólnik ogłaszający zmodyfikowaną wersję „Mazurka Dąbrowskiego” oficjalnym hymnem Polski. O miano hymnu „konkurowały” z nim m.in. „Boże, coś Polskę” i „Rota”. 

Utwór stał się hymnem dopiero 130 lat od napisania. Jak podaje IPN "w tym czasie treść pieśni była niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazana". "Popularność "Mazurka" niepokoiła już zaborców. W zaborze austriackim meldowano w Krakowie o częstym śpiewaniu przez Polaków rewolucyjnego "Dombrowskischer Marsch". Gdy w 1807 r. wjechał na ziemię polską Fryderyk August, który został głową Księstwa Warszawskiego, na Śląsku powitano go "Mazurkiem Dąbrowskiego" – pieśń zaczęła odgrywać rolę hymnu narodowego".

Jak śpiewać Hymn Polski? Najczęściej popełniane błędy

Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd - zaczęto śpiewać "póki", zamiast "kiedy my żyjemy". W drugiej zwrotce Pieśni Legionów, w hymnie jest to zwrotka trzecia, Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko "Czarnecki", poprawnie brzmi ono "Czarniecki". Kolejnym błędem jest śpiewanie w trzeciej zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu "wrócił się/ rzucił się/" "rzucim się przez morze". W poprawnej wersji naszego hymnu ten wers brzmi: "wrócim się przez morze". W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Wiele osób śpiewa: "Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany", zamiast: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany".

Hymn Polski - ciekawostki. Językowe zagadki "Mazurka"

Czym były tarabany z wersów „Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany – Słuchaj jeno, pono nasi biją w tarabany.”? Jak wyjaśnia prof. Jerzy Bralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, tarabany to używane niegdyś podłużne bębny, w które uderzało zbliżające się do granic wojsko, dając nadzieję na wyzwolenie. 

Hymn Polski - tekst 

Hymn Polski przez lata uległ zmianom. Oto oficjalna wersja hymnu:

Jeszcze Polska nie zginęła,­

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany –

Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Hymny w wykonaniu gwiazd. Kto sobie poradził, a kto nie?