Gąska sosnowa

i

Autor: Wikipedia Commons Gąska sosnowa. Niezwykły grzyb powrócił do Polski

Ciekawostki

Tych grzybów w Polsce nie widziano od 100 lat. Teraz się pojawiły i są farte fortunę!

2023-05-26 9:52

Gąski sosnowe to wyjątkowy gatunek grzybów i Święty Graal grzybiarzy. Gąskę sosnową widziano w Polsce ostatni raz 100 lat temu. Teraz znów można ją znaleźć w polskich lasach. Kilogram gąski sosnowej jest wart aż 8 tysięcy złotych! Warto więc rozglądać się za tymi grzybami podczas spacerów. Jak wygląda gąska sosnowa? Jak ją znaleźć?

Spis treści

  1. Gąska sosnowa. Jak wygląda ten grzyb? Jak go rozpoznać?
  2. Aromat cynamonu to niejedyna cecha gąsek sosnowych. Gdzie ich szukać?
  3. Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA, OPISY]

Gąska sosnowa. Jak wygląda ten grzyb? Jak go rozpoznać?

Biały kruk wśród grzybów, rarytas, unikat - tak mówią grzybiarze o gąskach sosnowych. Nad Wisłą nie widziano ich przez ponad wiek, za to są niezwykle popularne w Japonii. Tam za kilogram tych grzybów trzeba zapłacić nawet 2 tys. euro. Wybierając się do lasu z koszykiem warto więc pamiętać, jak dokładnie rozpoznać gąskę sosnową - nigdy nie wiadomo, czy to właśnie my nie trafimy na prawdziwy leśny skarb. Kapelusz młodych gąsek sosnowych ma ranty, czyli obrzeża zawinięte ku trzonowi i miodowo-brązowy kolor. Nóżka zaś jest bulwiasta, brązowo-biała i delikatnie poszerza się ku dołowi.

Aromat cynamonu to niejedyna cecha gąsek sosnowych. Gdzie ich szukać?

O gąskach sosnowych usłyszeliśmy po upływie dziesiątek lat za sprawą pewnej grzybiarki z gminy Zawoja w Beskidach, która szczęśliwie trafiła na te niezwykłe grzyby. Są jadalne i wydzielają one silny aromat cynamonu, który nie znika nawet dokładnym wypłukaniu i po obróbce termicznej. Gąski sosnowe są niezwykle zdrowymi grzybami o silnym działaniu przeciwnowotworowym. Owocniki gąsek sosnowych rozwijają się pod ziemią, a niewprawieni grzybiarze mogą pomylić je z młodymi borowikami.

Na razie nie wiadomo, czy na Święty Graal grzybiarzy trafiono jeszcze gdzieś w Polsce, poza gminą Zawoja. Na pewno jednak warto go szukać. Poza gąskami sosnowymi warto również wypatrywać innych rodzajów gąsek, bowiem nawet doświadczeni grzybiarze nie potrafią stwierdzić, jak liczny jest ten gatunek grzybów.

Wiosenne grzybobranie. Jakie grzyby zbierać wiosną? [ZDJĘCIA, OPISY]

Tona kremówkowego ciasta na cześć Jana Pawła II

Jadalny czy trujący? Rozpoznasz te grzyby? Sprawdź się w quizie

Pytanie 1 z 10
Boczniaki. Czy są jadalne?
grzyby
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE