Dorożki w Krakowie

i

Autor: Pixabay Prof. Stanisław Mazur chce likwidacji dorożek konnych

Wiadomości

Dorożki elektryczne zastąpią konne? Symbol Krakowa przedmiotem debaty kandydatów na prezydenta Krakowa

2024-03-03 8:49

"Kraków cywilizacyjnie już dojrzał do tego, by przestać traktować żywe zwierzęta jako wypełnienie widokówek", uważa prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i kandydat na fotel prezydenta miasta w zbliżających się wyborach samorządowych. Choć konie dorożkarskie są na bieżąco kontrolowane z ramienia miasta przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, w stolicy Małopolski wiele organizacji się im sprzeciwia. Czy inni kandydaci na objęcie schedy po prof. Jacku Majchrowskim również się do tego odniosą?

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie. Prof. Stanisław Mazur chce likwidacji dorożek konnych

Smok Wawelski, pomnik Adama Mickiewicza, obwarzanki, zapiekanki z Kazimierza ale także dorożki konne na Rynku Głównym - to najpopularniejsze symbole Krakowa. Choć bezsprzecznie wrosły w miejski krajobraz, wiele organizacji od lat apeluje o to, by konie nie musiały pracować ku uciesze turystów odwiedzających stolicę Małopolski. Szczególnie latem, przy wysokich temperaturach, płyta Rynku Głównego potrafi nagrzewać się aż do 50°C. Oczywiście dorożkarze mają obowiązek zapewnić koniom należytą ochronę przed nadmiernym obciążeniem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w czasie afrykańskich upałów miasto zawsze podejmuje decyzję, by zamknąć postój dorożek na Rynku Głównym oraz postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed bazyliką Mariacką. Dla jednego z kandydatów na fotel prezydenta Krakowa to jednak za mało. Prof. Stanisław Mazur urodzony się w 1969 roku w Kamienicy, politolog i doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w polityce publicznej, lider organizacji Lepszy Kraków, uważa, że dorożki powinny zniknąć na stałe.

DEBATA SAMORZĄDOWA KRAKÓW 2024

- Popieram apel o 𝐳𝐚𝐤𝐚𝐳 𝐝𝐨𝐫𝐨𝐳̇𝐞𝐤 𝐤𝐨𝐧𝐧𝐲𝐜𝐡 𝐰 𝐊𝐫𝐚𝐤𝐨𝐰𝐢𝐞 (...). Staram się rozumieć argument o tym, że dorożki stały się jednym z symboli Krakowa. Ale były także ikoniczne dla Londynu, Barcelony, Toronto, Rzymu, Paryża czy ostatnio Pragi. We wszystkich tych miastach obowiązuje już zakaz świadczenia usług powozów konnych. Podobnie jak Praga kilka lat temu, Kraków powinien wyznaczyć termin, w którym zakaz przewozów dorożkami wejdzie w życie. U Czechów, także na podstawie oczekiwań mieszkańców, przewoźnicy otrzymali dwuletni termin na przygotowanie się do zamknięcia działalności - pisze prof. Stanisław Mazur.

Kandydat na prezydenta poinformował także, że w czerwcu ubiegłego roku petycję Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt zebrało w tej sprawie ponad 5,5 tysiąca podpisów, domagając się od Rady Miasta Krakowa przeprowadzenia referendum w sprawie dorożek konnych. Stanisław Mazur zadał również pytanie innym kandydatom, jakie mają na ten temat zdanie. Pozostaje czekać na to, czy Łukasz Kmita, Aleksander Miszalski, Łukasz Gibała, Konrad Berkowicz, Rafał Komarewicz i Marcin Bzyk-Bąk odpowiedzą.

Warto wspomnieć, że już we wtorek, 5 marca o godz. 18.00 odbędzie się debata przedwyborcza: "Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Organizuje ją Super Express oraz Radio ESKA, a udział w niej weźmie m. in. prof. Stanisław Mazur.

ZOBACZ TAKŻE: Tak mieszka i żyje w Krakowie Anna Starmach. Jak wygląda dom jurorki "MasterChefa"?