Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe! Rusza Akademia Alarmów Smogowych

2021-06-10 20:24
Fatalne powietrze w Poznaniu. Ma się wrażenie jakby żuło się węgiel
Autor: Pixabay/ JerzyGorecki Fatalne powietrze w Poznaniu. "Ma się wrażenie jakby żuło się węgiel"

Mieszkańcy Krakowa i okolic teraz mogą dowiedzieć się, jak lepiej dbać o czystość powietrza. Powstała Akademia Alarmów Smogowych, w ramach której będą organizowane szkolenia, warsztaty oraz kampanie. To inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego. Uruchomione zostały także dwie poradnie: antysmogowa oraz prawna.

Polski Alarm Smogowy powstał w 2015 roku. Początkowo działały w nim oddziały: krakowski, dolnośląski i podhalański. Obecnie skupia on już 50 lokalnych grup. Głównym celem Akademii Alarmów Smogowych jest działalność na rzecz poprawy jakości powietrza oraz zwiększenie świadomości społecznej o konsekwencjach zanieczyszczenia środowiska szkodliwymi pyłami. 

Smog to jeden z poważniejszych problemów ekologicznych, z którym co roku zmagają się krakowianie. W ramach Akademii Alarmów Smogowych zostały uruchomione dwie poradnie, w których mieszkańcy będą mogli znaleźć rozwiązanie swoich lokalnych problemów. 

- Pierwsza poradnia antysmogowa, prowadzona przez Krakowski Alarm Smogowy to po prostu miejsce, gdzie możemy zasięgnąć porady na temat wszystkich problemów, związanych z jakością powietrza na przykład: sąsiad spala odpady, a gmina nie reaguje. W poradni uzyskamy odpowiedź, co wtedy zrobić. Natomiast w drugiej, będzie można uzyskać porady prawne - tłumaczy Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Oprócz poradni w ramach Akademii Alarmów Smogowych będą organizowane inne wydarzenia między innymi: happeningi i kampanie społeczne, poszerzające wiedzę społeczeństwa na temat ekologii i poprawy jakości powietrza. 

- Po wakacjach będziemy organizowali jakieś warsztaty, szkolenia czy spotkania na żywo. Mamy nadzieję, że pandemia nas tutaj nie zaskoczy. Na pewno już od najbliższego sezonu grzewczego będziemy organizowali te zajęcia - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Akademia jest otwarta nie tylko dla lokalnych członków, ale dla wszystkich, którzy chcą włączyć się do sieci Polskiego Alarmu Smogowego. Z poradniami można kontaktować się telefonicznie lub przez formularz internetowy.

Raport z Anteny 10.06

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE