Fatalne powietrze w Poznaniu. Ma się wrażenie jakby żuło się węgiel

i

Autor: Pixabay/ JerzyGorecki Fatalne powietrze w Poznaniu. "Ma się wrażenie jakby żuło się węgiel"

Czyste powietrze w Krakowie? To możliwe! Rusza Akademia Alarmów Smogowych

2021-06-10 20:24

Mieszkańcy Krakowa i okolic teraz mogą dowiedzieć się, jak lepiej dbać o czystość powietrza. Powstała Akademia Alarmów Smogowych, w ramach której będą organizowane szkolenia, warsztaty oraz kampanie. To inicjatywa Polskiego Alarmu Smogowego. Uruchomione zostały także dwie poradnie: antysmogowa oraz prawna.

Polski Alarm Smogowy powstał w 2015 roku. Początkowo działały w nim oddziały: krakowski, dolnośląski i podhalański. Obecnie skupia on już 50 lokalnych grup. Głównym celem Akademii Alarmów Smogowych jest działalność na rzecz poprawy jakości powietrza oraz zwiększenie świadomości społecznej o konsekwencjach zanieczyszczenia środowiska szkodliwymi pyłami. 

Smog to jeden z poważniejszych problemów ekologicznych, z którym co roku zmagają się krakowianie. W ramach Akademii Alarmów Smogowych zostały uruchomione dwie poradnie, w których mieszkańcy będą mogli znaleźć rozwiązanie swoich lokalnych problemów. 

- Pierwsza poradnia antysmogowa, prowadzona przez Krakowski Alarm Smogowy to po prostu miejsce, gdzie możemy zasięgnąć porady na temat wszystkich problemów, związanych z jakością powietrza na przykład: sąsiad spala odpady, a gmina nie reaguje. W poradni uzyskamy odpowiedź, co wtedy zrobić. Natomiast w drugiej, będzie można uzyskać porady prawne - tłumaczy Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Oprócz poradni w ramach Akademii Alarmów Smogowych będą organizowane inne wydarzenia między innymi: happeningi i kampanie społeczne, poszerzające wiedzę społeczeństwa na temat ekologii i poprawy jakości powietrza. 

- Po wakacjach będziemy organizowali jakieś warsztaty, szkolenia czy spotkania na żywo. Mamy nadzieję, że pandemia nas tutaj nie zaskoczy. Na pewno już od najbliższego sezonu grzewczego będziemy organizowali te zajęcia - mówi Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. 

Akademia jest otwarta nie tylko dla lokalnych członków, ale dla wszystkich, którzy chcą włączyć się do sieci Polskiego Alarmu Smogowego. Z poradniami można kontaktować się telefonicznie lub przez formularz internetowy.

Raport z Anteny 10.06

Zdasz test na pieszego? Sprawdź, czy nie stwarzasz zagrożenia!

Pytanie 1 z 15
Kiedy pieszy ma obowiązek posiadać odblaski?