Czy robienie grilla w mieście jest dozwolone? Czy możemy dostać za to mandat?

2021-05-06 14:35
Czy można robić grilla w mieście?
Autor: Pixaby Czy można robić grilla w mieście? Straż Miejska przypomina o kilku zasadach!

Czy można robić grilla w mieście? Wiosna i lato to czas, kiedy chętnie wypoczywamy na zewnątrz. Często towarzyszy nam także grill. Czy jego rozpalanie jest jednak dozwolone? Tak, pod pewnymi warunkami. Straż Miejska przypomina o kilku zasadach podczas grillowania. Ich nieprzestrzeganie może skończyć się mandatem!

W najbliższych dniach temperatura zacznie gwałtownie rosnąć. Na niebie zobaczymy również więcej słońca. To idealna aura na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Długie spacery, wylegiwanie się na kocu oraz... grillowanie! Majówka pod kątem pogodowym nie wszędzie dopisała, więc otwarcie sezonu wiele osób ma jeszcze przed sobą. Decydując się na grilla w mieście, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach! Jakich?

Raport z anteny 06.05

Czy można robić grilla w mieście? O tym trzeba pamiętać!

Grillowanie na świeżym powietrzu samo w sobie jest legalne. Jednak przed jego rozpaleniem należy sprawdzić, czy możemy to robić w wyznaczonym przez siebie miejscu. Przykładowo w Krakowie na Bagrach, tak bardzo popularnych przez mieszkańców, w zeszłym roku został wprowadzony zakaz grillowania. Za jego złamanie grozi nam mandat od 200 do 500 zł. Dodajmy, że grilla (chyba, że elektrycznego) nie powinnyśmy robić także w przydomowych ogródkach czy na tarasach. Ta sama zasada dotyczy balkonów.

Co ważne, w Małopolsce od 1 września 2019 obowiązuje zakaz używania ciężkiego betonowego grilla ogrodowego. Smażyć potrawy możemy więc tylko na przenośnym sprzęcie.

Straż Miejska zwraca uwagę na jeszcze jedną rzecz. Choć grillowanie jest legalne, to jemu bardzo często towarzyszy zakłócanie spokoju i porządku publicznego, spożywanie alkoholu, czy niszczenie zieleni. Za takie wykroczenie również możemy zostać ukarani mandatem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE