Co będzie młodzieżowym słowem roku 2022? Zobacz, jakie wyrażenia wygrywały w ostatnich latach

2022-12-06 9:25
Młodzieżowe Słowo Roku. Znamy finałową dwudziestkę w plebiscycie
Autor: Pixabay/Pexels Co będzie młodzieżowym słowem roku 2022? Zobacz, jakie wyrażenia wygrywały w ostatnich latach

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. W finałowej dwudziestce plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN znalazły się m.in. essa, krindż, odklejka, onuca, rel, betoniarz, sus, gigachad i inne używane przez młodzież wyrażenia. Które słowo zostało tym najpopularniejszym w 2022 roku? To będzie wiadomo 1 grudnia. Jakie wyrażenia wygrywały w ostatnich latach? Pamiętacie ich znaczenia?

Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Czekamy na zwycięzcę

Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt, którego celem jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodzieży wyrażeń w danym roku. W 2022  do finałowej dwudziestki zakwalifikowały się takie określenia jak siedemnaście (cięta riposta na pytanie o wiek), essa (coś pozytywnego, co przychodzi łatwo), onuca (sprzymierzeniec Rosji w wojnie z Ukrainą) czy krindż (żenada, wstyd).

Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Śpiulkolot

Zeszłorocznym zwycięzcą było słowo śpiulkolot. Jak podaje słownik PWN, to miejsce do spania, słowo nawiązuje do mema, dosłownie oznaczające samolot do spania, boarding do snu, czyli po prostu udanie się na odpoczynek.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020. Tozależyzm

W 2021 najpopularniejsze słowo nie zostało wyłonione, bowiem komisja uznała najczęściej zgłaszane słowa za „wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy, postawy lub płeć”. Postanowiła jednak wyróżnić słowo tozależyzm, czyli neologizm wywodzący się od youtubera Szymona Pękały, który w swoich filmikach odpowiedzi na pytania zaczynał od wyrażenia „to zależy”. Twórca internetowy wydał także książkę („Wojna Idei. Myśl po swojemu”), w której zdefiniował to pojęcie jako „postawę uznającą, że większość zjawisk społecznych jest skomplikowana i próba ich oceny wymaga szerszego kontekstu".

Młodzieżowe Słowo Roku 2019. Alternatywka

Zgodnie z definicją słownika PWN alternatywka to dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach lub dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego. Słowo może też określać dziewczynę, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu.

Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Dzban

Definicja tego młodzieżowego słowa jest prosta i konkretna. Oznacza kogoś głupiego, niemądrego lub kogoś, kto zrobił coś głupiego. Określenie "dzban" wywodzi się oczywiście od internetowych twórców, choć to nie pierwsze w kulturze popularnej porównanie człowieka do naczynia. Pojawiło się już ono w przypowieściach biblijnych czy w twórczości renesansowego poety z Czarnolasu, Jana Kochanowskiego.

Młodzieżowe Słowo Roku 2017. xD

Wygrał tak naprawdę emotikon wyrażający "polewkę", śmiech, coś śmiesznego. W 2017 roku mocnymi kandydatami były jeszcze takie słowa, jak sztos i dwudzionek (czyli weekend). 

Młodzieżowe Słowo Roku 2016. Sztos

Sztos to coś niesamowitego, zachwycającego, fantastycznego. Słownik PWN podaje, że nie jest to słowo nowe, bowiem odnotowane zostało już w słowniku Doroszewskiego. W drugiej połowie XX wieku było używane rzadko (w latach 90. przypomniane w tytule filmu o cinkciarzach). "Pierwotne znaczenie to pchnięcie, uderzenie (z niem.), być może znaczenie szczęścia w grze związane jest z uderzeniem kijem w bilę".

Jasnowidz Krzysztof Jackowski mówi o meczu Polaków w Argentyną na Mundialu

QUIZ. Fleksja to nad słowami refleksja. Czy potrafisz wybrać poprawną formę wyrazu?

Pytanie 1 z 12
Na początek coś prostego. Która forma rzeczownika jest poprawna?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE