Ceny paliw. Benzyna - ponad 7 zł za litr. Eksperci nie mają wątpliwości! Kiedy tyle zapłacimy?

2022-03-03 12:52
Wysokie ceny paliw
Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EPXRESS Ceny paliw. Litr benzyny za ponad 7 zł za litr. Eksperci nie mają wątpliwości! Kiedy tyle zapłacimy?

Ceny paliw w hurcie w czwartek dynamicznie rosną: benzyn o ok. 200 zł/m sześc., a oleju napędowego nawet o blisko 400 zł/m sześc. W najbliższych tygodniach ceny paliw w detalu mogą przekroczyć 7 zł/l - poinformował w czwartek PAP analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki.

Wraz ze wzrostem cen ropy naftowej sięgającym w czwartek nawet 116-120 dolarów za baryłkę, rosną z dnia na dzień ceny hurtowe paliw w polskich rafineriach. Według danych portalu e-petrol.pl za metr sześc. benzyny Pb95 od PKN Orlen zapłacić w czwartek trzeba 5668 zł/m sześc. (względem 5476 zł/m sześć w środę). Pb98 kosztuje obecnie 5985 zł/m sześc. (w środę 5769 zł/m sześc.). Olej napędowy PKN Orlen sprzedaje w czwartek za 6203 zł/m sześc. (w środę 5833 zł/m sześc.). Wzrosty o podobnej skali można obserwować też w Rafinerii Grupy Lotos oraz sprzedaży BP Europe SE - odnotowali analitycy.

Ceny które obserwowaliśmy na stacjach paliw wczoraj to już historia. Sytuacja nabrała nieprawdopodobnego tempa. Stacje paliw nawet dwa-trzy razy dziennie zmieniają ceny. Oceniamy, że cena oleju napędowego na większości stacji przebije 6 zł. Coraz głośniej mówi się też o embargu na surowce energetyczne z Rosji. Z tego powodu trzeba będzie myśleć o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej, a to będzie kosztować. Spodziewamy się więc, że w najbliższych tygodniach cena benzyny może przekroczyć nawet 7 zł - stwierdził w rozmowie z PAP analityk portalu e-petrol.pl Jakub Bogucki.

Ekspert zaznaczył, że nadal chroni nas to, że od 1 lutego 2022 r. obniżono VAT na paliwa.

Gdyby nie to, ceny paliw byłyby jeszcze o kilkadziesiąt groszy droższe - podkreślił Jakub Bogucki.

Analityk uspokaja, że obecnie Polska ma wystarczające zapasy paliw i ropy naftowej oraz infrastrukturę by odbierać zwiększone ilości surowca, które trafią do Polski drogą morską.

Pociąg z uchodźcami wojennymi ze Lwowa dotarł do Olkusza

Cały świat wspiera Ukrainę! Protesty, pochody, wspólne modlitwy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE