"Bo tętni w nas dobro". Krakowianie chętnie wspierają akcję krwiodawstwa

2022-08-16 16:01
Bo tętni w nas dobro w Krakowie
Autor: Ula Bienia

Krakowianie włączyli się do akcji "Bo tętni w nas dobro". To hasło ogólnopolskiej kampanii promującej oddawanie krwi. Na placu przy Galerii Kazimierz stanął krwiobus i instalacja artystyczna w kształcie serca. Chętni mogli oddać krew, a w zamian za to odebrać spersonalizowane gadżety.

16 sierpnia w godzinach od 10:00 do 15:00 na placu zewnętrznym przy Galerii Kazimierz można było oddać krew. Chętni robili sobie pamiątkowe zdjęcia na tle wyjątkowej instalacji i dzielili się nimi w mediach społecznościowych. Sytuacja w bankach krwi jest w miarę stabilna, ale lekarze zachęcają do oddawania krwi, gdyż ta zawsze jest potrzebna.

- W tym momencie krakowskie banki krwi są do połowy pełne. Niektóre grupy krwi są całkowicie zabezpieczone. Jednak w tym momencie całkowicie brakuje grupy A Rh+ - mówi doktor Patrycja Gondko z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. 

Honorowym dawcą może zostać zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia. Lekarze radzą, aby przed oddaniem krwi zjeść lekkie śniadanie oraz porządnie się nawodnić. Dawcy mogą zgłaszać się także do Centrum Krwiodawstwa przy ulicy Rzeźniczej oraz do punktów terenowych przy Wielickiej i w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie.

- Staram się oddawać krew regularnie. Wiadomo, że za pierwszym razem obawy były. Bałem się, że to będzie boleć, że jest duża igła. W końcu spróbowałem i okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Krew ratuje życie innych ludzi. Można komuś pomóc, komuś uratować życie i to jest najważniejsze - podkreśla Michał, honorowy dawca krwi.

Jutro krwiobusy staną na Czerwonych Makach w Krakowie oraz na zakopiańskich Krupówkach.

„Bo tętni w nas dobro” – akcja krwiodawstwa w Krakowie

Jak dobrze znasz polskie kino lat 80-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Dokończ słowa piosenki Romka Wesołego z filmu “Miś” (1980): “Mam na…. domek”
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE