Plaga azjatyckich biedronek w Polsce. Są niebezpieczne. Wchodzą do domów i gryzą [ZDJĘCIA]

2022-10-10 12:39

Atak biedronek azjatyckich w Polsce. W ostatnich dniach coraz więcej tych owadów można zauważyć na oknach czy balkonach. To jednak nie wszystko. Biedronki azjatyckie wchodzą też do naszych mieszkań. Jak się ich pozbyć? Sprawdźcie w naszym materiale.

Biedronki azjatyckie w Polsce. Jak wyglądają?

W ostatnich dniach coraz częściej można zauważyć biedronki azjatyckie w Polsce. Plaga tych owadów pojawiła się m.in. w Małopolsce. Jak je odróżnić od innych? Jak wyglądają biedronki azjatyckie? Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego tak je opisuje:

Najłatwiej odróżnić je od zwykłej biedronki, licząc kropki. Niebezpieczny gatunek może mieć ich od 0 do 23 na pokrywie w kolorze czerwonym, pomarańczowym, żółtym lub czarnym. Niegroźna boża krówka jest zawsze czerwona i ma 7 kropek.

Jak czytamy, biedronki azjatyckie były obcym gatunkiem w Polsce. Do Europy zostały przyniesione przez ludzi. Populacja, która miała zwalczać, mszyce szybko się rozmnaża i "dawno wymknęła się człowiekowi spod kontroli. Od 2020 roku uważa się, że biedronka azjatycka występuje już powszechnie w całej Polsce".

Czy biedronki azjatyckie są groźne?

Niestety spotkanie z biedronkami azjatyckimi może być dużo mniej przyjemne niż z "bożymi krówkami". Czy jest groźne?

Biedronka azjatycka to owad znacznie różniący się od rodzimej bożej krówki. W przeciwieństwie do niej może gryźć, brudzi powierzchnie i jest groźny dla osób uczulonych - podaje Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Biedronki azjatyckie mogą zaatakować nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. U osób uczulonych może wystąpić reakcja alergiczna. Po ugryzieniu przez biedronkę azjatycką skóra jest zaczerwieniona, może wystąpić opuchlizna, krostki czy też pieczenie. Wśród rzadszych objawów wymienia się łzawienie oczu, katar i pokrzywkę.

Jak się pozbyć biedronek azjatyckich?

Dodatkowo biedronki azjatyckie ochoczo wchodzą do naszych domów. To może być równie nieprzyjemne. Jak się pozbyć biedronek azjatyckich? Jest kilka sposób, by je odstraszyć. Pomocne będą moskitiery lub uszczelnienie okien. Można skorzystać również z olejków zapachowych. Biedronki azjatyckie nie przepadają za wonią pomarańczy czy mentolu.

Biedronki azjatyckie znowu atakują
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE