WIADOMOŚCI Z REGIONU

Księżyc Żniwiarzy nad Białką Tatrzańską. Zdjęcia wyjątkowej pełni księżyca zapierają dech w piersiach! [GALERIA]

2023-09-30 20:26

Księżyc Żniwiarzy to wyjątkowe zjawisko, które możemy obserwować tylko raz w roku. To jesienna "superpełnia", która występuje we wrześniu i zwiastuje koniec zbierania plonów. W tym roku Księżyc Żniwiarzy był w Polsce wyjątkowo widoczny, dzięki pięknej pogodzie. Zobaczy, jak wrześniowa pełnia zjawiskowo prezentowała się nad Białką Tatrzańską.

Pełnia Żniwiarzy 2023. Kiedy miała miejsce?

Księżyc, naturalny satelita Ziemi, ma wyjątkowe znaczenie w wielu kulturach i religiach. Był czczony już w starożytnej Mezopotamii, a bóstwa lunarne, czyli związane właśnie z księżycem, stanowiły ważny element antycznych ludów Europy. W Grecji wyznawano kult Selene, a jej greckim odpowiednikiem była Luna. Fazy księżyca mają także niezwykłe znaczenie w astrologii. Nic dziwnego, że pełnia księżyca wciąż budzi w nas tak wielkie zainteresowanie. W nocy z 29 na 30 września na niebie mogliśmy podziwiać wyjątkową Pełnię Żniwiarzy, która występuje co roku we wrześniu.

Białka Tatrzańska. Zachwycająca Pełnia Żniwiarzy zalśniła nad miastem

Pełnia Żniwiarzy to jedna z tzw. superpełni księżyca. To oznacza, że w tym czasie tarcza tego naturalnego satelity Ziemi była o 14 proc. większa i świeciła aż o 32 proc. jaśniej niż zazwyczaj. Jej nazwa jest ściśle związana z naturalnym kalendarzem zbiorów, to znaczy, że odbywa się wtedy, kiedy rolnicy zbierają plony, które później zapewnią im wyżywienie na cały kolejny rok, aż do pierwszych, wiosennych żniw. Jej inna nazwa to Kukurydziany Księżyc, pełnia Zbiorów, czy pełnia Jęczmiennego Księżyca. Kolejna tak wyjątkowa pełnia będzie miała miejsce w październiku, a wtedy na niebie ujrzymy Księżyc Myśliwych. Jego nazwa wzięła się od tego, że październik to miesiąc, kiedy odbywały się polowanie na zwierzynę.  

Kultowe piosenki z najpiękniejszych bajek Disneya. Czy wiesz kto je śpiewał? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Kto śpiewa piosenkę pt. "Kolorowy Wiatr" do bajki "Pocahontas"?
Pokahontaz

Skąd się wzięły nazwy pełń Księżyca?

Pełnia Żniwiarzy, Pełnia Myśliwych, czy Bobrzy Księżyc — to tylko niektóre z nazw pełni księżyca, które występują w ciągu roku. Ich niezwykłe nazwy zapoczątkowali rdzenni mieszkańcy Ameryki, czyli plemion Algonkinów, Odżibwejów, Dakotów oraz Lakotów. Mają związek z naturalnym rytmem natury i nawiązują do okresów konkretnych prac, prowadzonych w danym miesiącu na roli. System ten miał za zadanie pomóc dawnym ludom w kontrolowaniu upływu czasu i odpowiedniego użytkowanie ziemi.

Księżyc Żniwiarzy nad Białką Tatrzańską. Niezwykła pełnia zalśniła na Podhalu:

QUIZ. Wisława Szymborska 27 lat temu dostała Nagrodę Nobla. Co ma wspólnego z Korą i Sanah?

Pytanie 1 z 10
Która polska wokalistka zasłynęła ostatnio piosenką z tekstem wiersza Wisławy Szymborkiej "Nic dwa razy"?
Tak szybko dawno nie było! Pendolino z Krakowa do Warszawy jedzie tylko dwie godziny