W Krakowie można bezpłatne zaszczepić się przeciw grypie. Gdzie się udać?

i

Autor: Pixabay W Krakowie można bezpłatne zaszczepić się przeciw grypie. Gdzie się udać?

W Krakowie można bezpłatne zaszczepić dzieci przeciw grypie. Gdzie się udać?

2022-12-30 11:06

Sezon zachorowań na grypę właśnie osiąga swoje apogeum. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, dlatego bardzo łatwo się nim zarazić. Szpitale, przychodnie i oddziały SOR pękają w szwach, a spory odsetek chorujących stanowią dzieci. Kraków realizuje program bezpłatnych szczepień, z który mogą skorzystać dzieci od ukończenia 6. miesiąca do 5 lat. Gdzie bezpłatnie można zaszczepić dziecko w Krakowie?

Szczepienia dla dzieci przeciw grypie w Krakowie. Gdzie są bezpłatne?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, szczepienie przeciwko grypie nie chroni w 100 proc. przed zachorowaniem, ale dzięki niemu, nawet w przypadku wystąpienia choroby, jej przebieg będzie łagodniejszy. Po podaniu szczepionki odporność rozwija się w ciągu dwóch–trzech tygodni i utrzymuje się 6–12 miesięcy. Szczepienia są szczególnie ważne w przypadku dzieci, które oprócz takie objawy jak katar, kaszel, ból głowy czy wysoka gorączka mogą odczuwać bardzo dotkliwie. W Krakowie można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciw grypie im. w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego, os. Na Skarpie 66 (budynek H). Rejestracja możliwa jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-12.00 pod numerem telefonu 734 218 445.

Bezpłatne szczepienia dla dzieci przeciw grypie w Krakowie. Co koniecznie trzeba wiedzieć?

Bezpłatnie zaszczepić można dzieci od ukończenia 6. miesiąca do 5 lat zamieszkałe na terenie gminy miejskiej Kraków, w tym dzieci obcokrajowców, jak i obywateli Ukrainy, które posiadają numer PESEL oraz których rodzice lub opiekunowie wyrażą zgodę na udział w szczepieniu. Dzieci w wieku od 2 do 5 lat mogą przyjąć bezbolesną szczepionkę w formie aerozolu do nosa. Jeśli wystąpią przeciwwskazania do zastosowania takiej szczepionki lub w przypadku braku dostępności, zastosowana zostanie szczepionka iniekcyjna czterowalentna. Dzieci młodsze, do 23 miesiąca, mogą przyjąć wyłącznie szczepionkę iniekcyjną. U dzieci wcześniej nieszczepionych będzie konieczne podanie dwóch dawek szczepionki w odstępie czterech tygodni. Przed szczepieniem dzieci zostaną zbadane przez lekarza.

Wirus grypy. Co zrobić, aby się przed nim uchronić?

Grypa rozwija się bardzo szybko, a wirus szybko się namnaża. Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci poniżej 5. roku życia, osoby powyżej 65. roku życia, osoby z przewlekłymi chorobami, np. cukrzycą, a także kobiety w ciąży. Co zrobić, by zapobiec zarażeniu się tym wirusem?

  • często myć ręce,
  • przebywając w komunikacji miejskiej, galerii handlowej lub w dużych skupiskach ludzi nosić maseczkę zakrywając nos i usta,
  • zaszczepić się,
  • kiedy kichamy, nie zasłaniać ust dłonią, a zgiętym łokciem,
  • nie dotykać swoich oczu, nosa i ust rękami, którymi dotykaliśmy np. klamki, poręczy, pieniędzy,
  • w przypadku objawów choroby pozostać w domu.
Zarobki polskich youtuberów [FRIZ, GIMPER, REVO] | ESKA XD - Radio Eska #65

QUIZ. Najbardziej irytujące wątki polskich seriali 2022. Prawdziwy fan rozpozna co najmniej 7!

Pytanie 1 z 13
Kiedy trafił za kratki w "M jak miłość" fani Izy i Marcina odetchnęli z ulgą. Niestety, nie na długo...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE