kościół

i

Autor: pixabay.com kościół

Będziemy płacić podatek kościelny? "Sprawa do załatwienia natychmiast"

2022-11-17 13:44

W Polsce obecnie nie obowiązuje podatek kościelny, czyli oplata, jaką obywatele płacą na wskazany przez siebie, prawnie zarejestrowany związek wyznaniowy. Takie podatki płaci się w Austrii, Belgii, Niemczech czy Szwecji. Czy opłata zostanie wprowadzona nad Wisłą?

Zarówno kościół, jak i inne związki wyznaniowe w Polsce są obecnie finansowane z Funduszu Kościelnego, którego jedynym źródłem finansowania od 1990 roku jest budżet państwa. Z racji ilości wiernych i wielkości to Kościół Katolicki czerpie największe środki ze wspomnianego budżetu.

Do kwestii wprowadzenia w Polsce podatku kościelnego odniósł się ks. prof. Andrzej Kobyliński z Uniwersytetu Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z Wirtualną Polską.

- W Polsce jedną z wielu rzeczy do zrobienia natychmiast jest wprowadzenie ogólnopolskiego podatku kościelnego, czyli spójnego systemu finansowania kościołów i związków wyznaniowych – powiedział w programie „Newsroom” WP ks. Kobyliński.

Zmiany w finansowaniu Kościoła zapowiadają politycy opozycji.

- Nie wiem jednak, w jaki sposób katolik Donald Tusk i były zakonnik Szymon Hołownia konsultują swoje stanowiska z władzami archidiecezji, do których należą. Warto o to pytać. Nie wiem, czyje stanowisko prezentują ci politycy. Dramat polega na tym, że politycy często wygłaszają mocne stanowiska, nie informując, kogo w ten sposób reprezentują, kim są w sensie wyznaniowym, jaki jest ich związek z ich diecezjami – mówił ks. prof. Kobyliński.

Według duchownego należy uporządkować kwestie stosunków na linii Kościół-Państwo.

- Nie ma idealnego modelu zarządzania kościołem. Natomiast istotną kwestią są pieniądze. W Polsce jedną z wielu rzeczy do zrobienia natychmiast jest wprowadzenie ogólnopolskiego podatku kościelnego, czyli spójnego systemu finansowania kościołów i związków wyznaniowych. Mówię o tym od 20 lat i mamy kompletną ciszę. Dlatego nie widzę szans na to, by w końcu coś w tej sprawie miało ulec zmianie – kontynuował.

Warto zaznaczyć, że wydatki na kościół zwiększają się z roku na rok. Według informacji „Rzeczpospolitej”, rząd zamierza w przyszłym roku przeznaczyć na Fundusz Kościelny ponad 200 milionów złotych.

Politycy od Kuchni - Paweł Kukiz

QUIZ na dobre maniery!

Pytanie 1 z 8
Kto ma pierwszeństwo w drzwiach?