Będzie więcej miejsc parkingowych w Krakowie. Samochody zaleją miasto? [MAPA]

2021-02-23 12:05 nm
Strefa Płatnego Parkowania
Autor: Kuba Kusy

Szykuje się spora rewolucja samochodowa w Krakowie. W mieście powstaną nowe parkingi oraz miejsca postojowe. W planach jest zlokalizowanie ich w różnych częściach Krakowa. Jak to wpłynie na ruch w mieście? Pojawi się więcej samochodów?

W Krakowie od kilku lat powstają specjalne parkingi Park & Ride (P+R). Te umożliwiają pozostawienie na nich samochodu oraz przesiadkę na komunikację miejską. Ma to zmniejszyć ruch aut w mieście. Korzystanie z tramwajów i autobusów to także dbanie o środowisko, w tym o powietrze w stolicy Małopolski.

Raport z Anteny 23.02

W tym roku władze Krakowa zaplanowały budowę kolejnych parkingów P+R oraz miejsc postojowych. Jedna z największych inwestycji powstanie w Bronowicach. Umowa na kwotę ok. 51 mln zł została podpisana na początku lutego. W pierwszej kolejności opracowywany będzie projekt, później prace budowlane – rozpoczęcie prac w terenie planowane jest pod koniec roku.

W drugim kwartale do dyspozycji mieszkańców oddany zostanie węzeł przesiadkowy P+R/B+R (Bike & Ride) Rząska-Mydlniki-Wapiennik, w ramach prac pozostało jeszcze m.in. wyposażenie terminala, montaż słupów oświetleniowych oraz wymalowanie oznakowania.

To jednak jeszcze nie wszystko. Miejsca parkingowe zostaną rozbudowane m.in. przy ul. Czerwieńskiego oraz na os. Willowym. Planowana jest także rozbudowa parkingu P+R Czerwone Maki. Wszystkie koncepcje można znaleźć na mapce poniżej.

Rozbudowa parkingów i miejsc postojowych w Krakowie
Autor: Zarząd Dróg Miasta Krakowa Rozbudowa parkingów i miejsc postojowych w Krakowie