AGH stawia na równość płci. Plan zatwierdzony

2022-01-18 19:48
AGH stawia na równość płci. Plan zatwierdzony
Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza Strategia równościowa została rozpisana na dwa lata działań.

Zwalczanie stereotypów i równy dostęp do edukacji. To podstawowe cele wdrażanego obecnie na Akademii Górniczo-Hutniczej planu równości płci. Mowa o uchwalonej przez uczelnię strategii, która w sposób kompleksowy i całościowy podchodzi do problemu nierówności płciowej. Problemu szczególnie charakterystycznego w uczelniach technicznych.

Akademia Górniczo-Hutnicza chce pokazać, że nie jest tylko dla mężczyzn. Uczelnia wdraża plan równości płci. To strategia działań na najbliższe dwa lata, które mają wyzwolić AGH z uprzedzeń o dostępności nauk czy zawodów związanych z technologią tylko dla mężczyzn.

W tych najważniejszych celach, które sobie stawiamy, jest oczywiście zwiększanie świadomości wagi równego traktowania zarówno kobiet jak i mężczyzn właśnie w strukturach AGH. Innym celem jest to, żebyśmy wspierali równy dostęp chociażby do karier naukowych czy do procesów rekrutacji - mówi rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Taki plan wdrożyła już na przykład Politechnika Krakowska. Nad własnym planem równościowym pracuje też Uniwersytet Jagielloński. Jest on obecnie na etapie opracowywania konkretnych problemów oraz ich rozwiązań. Współtworzy go między innymi socjolożka Paulina Sekuła. 

Ten problem istnieje i uchwalenie całościowego planu, który ma za zadanie wprowadzić zmiany instytucjonalne na uczelniach jest jak najbardziej potrzebne. W tym również właśnie w tych instytucjach, które są tak zdominowane liczebnie przez mężczyzn jak zwłaszcza instytucje techniczne - mówi.

Plan równości AGH przewiduje wiele działań. Te najbliższe to seria szkoleń zarówno dla studentów i studentek jak i pracowników oraz pracowniczek uczelni na temat równego dostępu do edukacji.

III Marsz Równości przeszedł ulicami Lublina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE