AGH będzie kształcił inżynierów jądrowych. Minister edukacji zapowiedział utworzenie nowego kierunku

2022-10-05 11:11
agh
Autor: Akademia Górniczo-Hutnicza AGH będzie kształcił inżynierów jądrowych. Minister edukacji zapowiedział utworzenie nowego kierunku

Utworzenie w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie kierunku, na którym kształcić się będą przyszli inżynierowie jądrowi, zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek we wtorek, 4 października podczas inauguracji roku akademickiego w tej uczelni.

Przemysław Czarnek, minister edukacji zapowiedział utworzenie w AGH kierunku kształcącego inżynierów jądrowych.

Nie ma lepszego miejsca niż Akademia Górniczo-Hutnicza do tego, by uruchomić ten kierunek właśnie tutaj. I za tę gotowość panu rektorowi i całej kadrze bardzo dziękuje – powiedział szef MEiN zwracając uwagę, że inżynierowie jądrowi są potrzebni i będą w przyszłości potrzebni.

Czarnek odniósł się do obecnej sytuacji politycznej w Europie oraz wojny w Ukrainie, której jednym ze skutków jest wzrost cen energii elektrycznej. „Gwarantuję wszystkim rektorom uczelni krakowskich, małopolskich i z całej Polski, że ceny energii zostaną uregulowane” – zapewnił minister.

Jak poinformował, działania resortu na uniezależnienie od rynkowej regulacji cen energii są zakrojone bardzo szeroko. „Nie ma innego wyjścia. Rynek jest znakomitym regulatorem w czasach pokoju. Mamy wojnę i musimy staryfikować energię tak, żeby w przyszłym roku Uniwersytet Jagielloński czy AGH, KUL czy Uniwersytet Szczeciński miały rachunki za energię do zapłacenia, bo te, które są w tym momencie w ofertach, są nie do zapłacenia” – mówił Czarnek.

Dodał, że w nowym budżecie udało się wyasygnować kwotę 1,5 mld zł z przeznaczeniem na podwyżki dla pracowników uczelni oraz 1 mld zł na inwestycje.

Minister edukacji i nauki przekazał na ręce rektora AGH symboliczny czek na kwotę ponad 7,6 mln zł, z czego ponad 6 mln zł to zwiększona subwencja na dydaktykę i badania oraz na podwyżki dla pracowników od października 2022.

Pierwszy rok studiów w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozpocznie 5 tysięcy studentów. Jak podkreślił rektor uczelni prof. Jerzy Lis, zakończona rekrutacja była jedną z najlepszych w ostatnich latach. Najpopularniejsze kierunki studiów w I cyklu rekrutacyjnym to: informatyka i systemy inteligentne, informatyka społeczna oraz inżynieria i analiza danych. Na te kierunki na jedno miejsce aplikowało ponad 10 kandydatów.

Drift na Zarabiu zakończony wysokim mandatem

Quiz. Piosenki w polskich filmach

Pytanie 1 z 10
1. Edyta Górniak i Mietek Szcześniak stworzyli piosenkę na potrzeby ekranizacji jednej z części "Trylogii" Sienkiewicza. Której?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE