Jacek Majchrowski idzie na starcie z rządem. Nawołuje do protestu w Warszawie

2022-10-05 8:34
 Majchrowski aż ZAGRZMIAŁ. Zakazał straży miejskiej ochrony kościołów i siedzib partii!
Autor: Łukasz Gągulski

„Zaprotestujmy wspólnie przeciwko nieuzasadnionym, gigantycznym podwyżkom cen energii i kosztom życia! Spotkajmy się wszyscy w Warszawie: piątek, 7 października 2022 r., pod Sejmem RP” – napisał na swoim Facebooku prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Kryzys energetyczny w Krakowie

Jacek Majchrowski nawołuje do protestu "Tylko Ciemność". Jest to odpowiedź samorządowców na drastyczne podwyżki cen energii i zaciskanie pasa jeśli chodzi o rachunki w miastach. Pisaliśmy o tym, że krakowski magistrat zaapelował do szkół o oszczędzanie energii, m.in. mycie rąk letnią, a nie gorącą wodą czy przykręcanie kaloryferów. Plany oszczędnościowe Krakowa zakładają też wyłączanie ogrzewania w tramwajach i autobusach i wyłączanie w nocy oświetlenia ulicznego. W dramatycznej sytuacji są też krakowskie uczelnie wyższe. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zamknął uczelniany basen, a także poinformował, że jeśli uczelnia nie otrzyma wsparcia finansowego ze strony rządu, to przejście na nauczanie zdalne może być nieuchronne. Uniwersytet Jagieloński zastanawia się nad czterodniowym tygodniem nauki stacjonarnej, a rektorka Akademii Sztuk Teatralnych wprost powiedziała nam, że już teraz obniża temperaturę w budynku do 19°C, a w miesiącach zimowych zmuszona jest wprowadzić zajęcia online oraz zamknąć uczelnię w weekendy.

Jacek Majchrowski nawołuje do protestu pod Sejmem RP

Prezydent Krakowa napisał na swoim profilu facebookowym, że spółki Skarbu Państwa proponują rachunki za prąd do 700% wyższe niż w roku ubiegłym. Wspomniał, że rząd już kilkakrotnie pozbawił wspólnoty lokalne wypracowanego przez miasta i gminy dochodu z PIT, ograniczył subwencję oświatową, a teraz stawia samorządy w sytuacji bez wyjścia.

Wspólnoty lokalne nie powinny stawać przed dylematem, czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe, gasić latarnie na ulicach. Nie pozwólmy, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy musieli płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa (...) Wspólnie wystąpmy w obronie naszych mieszkańców, nie pozwólmy na obniżenie jakości życia mieszkańców. Tylko razem możemy powstrzymać gigantyczne podwyżki cen energii – można przeczytać we wpisie.

Jacek Majchrowski wzywa do wspólnego protestu, który ma odbyć się w Warszawie pod Sejmem RP w piątek, 7 października.

Pierwszy taki zabieg w Małopolsce: w krakowskim Szpitalu im. Ludwika Rydygiera wszczepili implanty ślimakowe

QUIZ. Jadalny, niejadalny czy trujący?

Pytanie 1 z 19
Czubajka kania to grzyb:
Kania
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE