29. Finał WOŚP w Krakowie. Na ulicach tysiące Krakowian grało z Orkiestrą [GALERIA] [WIDEO]

2021-01-31 14:05

29. Finał WOŚP już za nami. Na ulice Krakowa wyszły tysiące osób, żeby wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pieniądze zbierały dzieci, sportowcy, biegacze, żołnierze, ratownicy medyczni, a także - jak co roku - przeurocze Goldeny. Tegoroczny, 29. finał WOŚP pozbawiony był jednak hucznej zabawy i tradycyjnych licytacji. Panowal dystans społeczny, ze względu na pandemię koronawirusa. To jednak nie przeszkadza dobrej atmosferze.

29. Finał WOŚP w Krakowie. Wyjątkowi wolontariusze na ulicach miasta

W tym roku WOŚP zbierała pieniądze na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy, a hasło przewodnie zbiórki to "Finał z głową"

W niedzielę na ulice Krakowa wyszło półtora tysiąca wolontariuszy. Można ich było spotkać w całym mieście. Na Rynku Głównym, jak co roku, pieniądze zbiera kilkadziesiąt psów, które dadzą się pogłaskać za wrzucenie drobnych do puszki.

Po drugiej stronie rynku, od strony Kościoła Mariackiego, nie mogło zabraknąć najbardziej wytrwałego wolontariusz, który od lat gra z Orkiestrą, czyli Adama Mickiewicza. Nasz wieszcz narodowy ma identyfikator o numerze 40 i 4, a pieniądze zbiera to olbrzymiej puchy pilnowanej przez kilku żołnierzy. Krakowianie mówią, że czekali na ten dzień.

Na krakowskim Rynku Głównym pieniądze na WOŚP zbierają goldeny

- Pogoda jest piękna, więc dobrze było wyjść z domu. Nasze serca skradły dzieci i psy-wolontariusze. Pieski na Rynku Głównym miały koszyczki w pyszczkach i jest naprawdę super, nie można się im oprzeć. Czeka się na taki dzień, jak finał. Przyszliśmy specjalnie, żeby dać pieniążka i zobaczyć, jak to wszystko tu wygląda.

- Finał jest później, ale jest i to jest najważniejsze - mówią Krakowianie, których nasz reporter spotkał na Rynku Głównym w Krakowie.

Wśród wolontariuszy są także sportowcy. Mieliśmy okazję porozmawiać między innymi z drużyną juniorów Kraków Football Kings.

Młodzi zawodnicy w specjalnych strojach wykorzystywanych do uprawiania futbolu amerykańskiego zachęcali Krakowian do przekazania pieniędzy na rzecz Orkiestry. - Tegoroczne hasło to "Finał z głową" i jest ono nam bardzo bliskie - mówi Katarzyna Ostręga z drużyny Kraków Football Kings.

- Nam, zawodnikom futbolu amerykańskiego temat ochrony i diagnostyki głowy jest bardzo bliski, więc wiemy, co to znaczy, żeby szybko sprawdzić, zdiagnozować i wyleczyć. W tym roku zdecydowaliśmy się całą drużyną wziąć udział w Orkiestrze i nasi zawodnicy zostali wolontariuszami. Spotkamy ich głównie w centrum Krakowa w charakterystycznych kombinezonach i kaskach - mówi.

Drużyna Kraków Football Kings gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W niedzielę punktualnie o godzinie 20 z dachu Tauron Areny Kraków usłyszeć można było krakowski hejnał oraz hymn WOŚP zagrany na trąbce.

Finał WOŚP 2021: ile zebrano?

Ile w tym roku udało się zebrać Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy? Na to pytanie szuka odpowiedzi wielu Polaków. 29. Finał WOŚP zakończył się z kwotą ponad 123 mln zł. W poniedziałek, 1 lutego poinformowano, że po dokładnym przeliczeniu ta kwota wzrosła do 127 mln. To ogromny sukces, bowiem rok temu zadeklarowana kwota wynosiła ponad 115 mln. Końcowa suma będzie jednak dużo większa. O tym, ile ostatecznie udało się zebrać dowiemy się w marcu.

Według pierwszych podsumowań w samym Krakowie zebrano 725 tys. zł. Wciąż trwa jednak liczenie pieniędzy.

29. finał WOŚP w Krakowie oczami Wojtka Sidorowicza:
WOŚP W Krakowie
Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE