Ponad 31 mln złotych na walkę z COVID-19. Wsparcie trafi do jednostek opieki medycznej

2020-10-20 9:58 lw
Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy
Autor: Materiały prasowe Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy

Na walkę z koronawirusem Samorząd Województwa przeznaczy blisko 31,5 mln w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Środki te trafią do szpitali wojewódzkich, powiatowych, resortowych i klinicznych oraz ratownictwa medycznego w naszym regionie

Pieniądze pochodzą ze środków unijnych. Są przeznaczone na przeciwdziałanie skutkom COVID-19. W regionie z pomocy skorzysta docelowo 30 jednostek ochrony zdrowia, w tym Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Sam projekt Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego opiewa na 5 mln zł. Dzięki temu wsparciu WSPR zakupi m.in. cztery ambulanse, respiratory czy defibratory.

– Przewidując drugą, jesienną falę pandemii już w czerwcu przygotowaliśmy pakiet działań zmierzających do przygotowania przede wszystkim placówek leczniczych, ale i służb ratunkowych oraz szkół – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Oddaję wielki szacunek wszystkim, którzy z oddaniem i poświęceniem walczą z pandemią, ratując życie i zdrowie mieszkańców Pomorza Zachodniego. Jednak, żeby ta walka była efektywna, jednostki ochrony zdrowia muszą być doposażone w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej. W drugiej edycji Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego przeznaczamy na ten cel 31,5 mln zł. Zależało nam, żeby pomoc trafiła także do najmniejszych szpitali.

Przyznane środki pozwolą m.in. na refundację wydatków na środki ochrony osobistej, ale także wynagrodzenia czy zakup sprzętu. To między innymi: aparaty RTG, USG, EKG, respiratory czy łóżka medyczne.

W ramach drugiej edycji Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego, oprócz jednostek ochrony zdrowia i WSPR, wsparcie trafi także do Ochotniczych Straży Pożarnych, WOPR oraz samorządów, które przekażą pomoc placówkom edukacyjnym. Łączna wartość tego wsparcia to ponad 62 mln zł

Poszukiwacze skarbów znaleźli zaginioną obrączkę