Znany lek z witaminą D znika z aptek. Nie ma zamienników.

2022-08-05 9:16
Znany lek z witaminą D znika z aptek
Autor: Pixabay

Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. poinformowały, że lek Alfadiol zostaje wycofany z portfolio firmy. Dla pacjentów, którzy go przyjmują, oznacza to poważny problem i konieczność zmiany terapii, ten preparat nie ma bowiem zamienników.

Alfadiol to lek na receptę zawierający syntetyczną pochodną witaminy D. Produkt ma postać kapsułek zawierających 0,25 mcg lub 0,001 mcg substancji czynnej. Jest on przeznaczony dla osób, które zmagają się z takimi schorzeniami, jak m.in. krzywica i osteomalacja, niedoczynność przytarczyc czy przewlekłe choroby nerek związane z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Alfadiol znika z aptek 

Problemy z dostępnością Alfadiolu pojawiły się już jakiś czas temu. Obecnie lek jest już dostępny tylko w kilkudziesięciu aptekach w całej Polsce, a za chwilę zniknie zupełnie.

"Z GSK otrzymaliśmy informację, iż Alfadiol został usunięty z portfolio producenta i nie będzie już dłużej dostępny w aptekach. Obecnie preparat nie posiada dostępnych zamienników, dlatego w razie problemów z realizacją recepty należy skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu leczenia" – informuje portal gdziepolek.pl.

Alfadiol - jedyny preparat zawierający tę substancję czynną, dostępny na polskim rynku - przepisywany jest na receptę w konkretnych wskazaniach.

Witamina D jest bardzo potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie na nią wzrasta szczególnie jesienią i zimą, kiedy słońca w naszej części świata jest jak na lekarstwo. Witamina D syntezowana jest bowiem w naszej skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Często mówi się więc, że najlepszym źródłem witaminy D jest słońce.Zbyt mała ilość witaminy D może powodować krzywicę u dzieci, a u dorosłych natomiast rozmiękanie kości lub wzrost podatności na złamania.

Sara James zachęca do słuchania piosenki Taka sama

Jak powinieneś spędzić ostatnie dni wakacji? Rozwiąż QUIZ i sprawdź!

Pytanie 1 z 9
Jaka jest twoja ulubiona pora roku?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE