W jednym z liceów będzie dwujęzyczna klasa. Miasto planuje więcej

2021-11-26 17:16
III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach
Autor: Wiktoria Mitura

Pierwsza klasa dwujęzyczna w Kielcach. Od nowego roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida zostanie uruchomiona klasa dwujęzyczna. Kandydaci będą musieli zdać test kompetencji językowych. Po testach do takiej klasy dostanie się 30 uczniów.

Dwujęzyczność w szkołach staje się coraz bardziej popularna. Obecnie w Świętokrzyskiem jest 9 szkół podstawowych i 5 ponadpodstawowych, w których prowadzone są klasy dwujęzyczne. Jednak w samych Kielcach do tej pory nie było żadnej szkoły średniej. Ale to się zmieni.

Od nowego roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach powstanie klasa dwujęzyczna, do której będzie mogło uczęszczać 30 uczniów.

- Klasa, którą uruchomimy od 1 września przyszłego roku, będzie klasą z rozszerzonym językiem angielskim oraz rozszerzoną geografią na poziomie dwujęzycznym. Po angielsku będziemy także nauczać historii i biologii na poziomie podstawowym. W praktyce oznacza to, że 30 procent podstawy programowej będzie przekazywane w języku angielskim – informował Andrzej Zdeb, dyr. III Liceum Ogólnokształcącego im. C.K. Norwida.

Do klasy dwujęzycznej może uczęszczać każdy uczeń wszyscy ósmoklasiści, czyli nie tylko ten, który uczył się w dwujęzycznych podstawówkach. Jednym z wymogów przy przyjęciu do klasy będzie zdanie testu kompetencji językowych.  

- Takie rozwiązanie oznacza dla uczniów nie tylko zdobywanie wiedzy teoretycznej z poszczególnych przedmiotów, ale również poszerzanie możliwości praktycznej nauki języka obcego. Wiemy, że dzisiaj umiejętność porozumiewania się w różnych językach jest niezbędna. Oferta III Liceum Ogólnokształcącego pozwoli ósmoklasistom, którzy uczą się w szkołach podstawowych realizujących dwujęzyczne nauczanie na kontynuowanie tego kształcenia – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Kuratorium Oświaty na bieżąco monitoruje rozwój dwujęzyczności w szkołach w naszym regionie. Bardzo cieszy nas postawa władz Kielc, które dają zielone światło dyrektorom szkół na prowadzenie tej formy kształcenia – mówiła Katarzyna Nowacka, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty.

Ale to nie wszystko. Władze miasta nie zamierzają na tym poprzestać.

- W przyszłym roku planujemy rozszerzyć nauczanie dwujęzyczne w szkołach podstawowych numer 12 i 13. Rozpoczniemy także projekt, który powstaje dzięki Świętokrzyskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli „Świętokrzyskie dwujęzyczne przedszkolaki”. Chcielibyśmy taki model kształcenia realizować w trzech kieleckich przedszkolach. Dla nas bardzo ważna jest ciągłość i kontynuacja nauczania – informuje Marcin Chłodniki, zastępca prezydenta Kielc.

- Kiedy cztery lata temu rozpoczynaliśmy propagowanie idei dwujęzycznego nauczania to nasze województwo było białą plamą na mapie Polski. Dzisiaj dzięki ogromnemu zaangażowaniu wielu instytucji, między innymi samorządów, dyrektorów szkół i nauczycieli, możemy zapewnić, że tych placówek będzie coraz więcej. Cały czas obserwujemy bardzo duże zainteresowanie szkół – mówił podczas spotkania Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Polska mogła podbić ANTARKTYDĘ. Tajemniczy plan Gierka l Historia z Koprem

Genzie - ile wiesz o projekcie? Komplet punktów to ogromny wyczyn!

Pytanie 1 z 9
W której gali FAME MMA brał udział Patryk Baran?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE