Pacjent szpitala na Czarnowie w Kielcach dostał bezelektrodowy stymulator serca

i

Autor: Facebook/Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach Na czele zespołu, który przeprowadził zabieg stał doktor Wojciech Gutkowski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Medycyna

Pacjent szpitala na Czarnowie w Kielcach dostał bezelektrodowy stymulator serca

2023-03-22 9:22

Pierwszej w województwie świętokrzyskim implantacji bezelektrodowego stymulatora serca dokonano w Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. „71-letni pacjent czuje się dobrze i prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu opuści szpital” – poinformowała rzecznik szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Zabieg u starszego pacjenta przeprowadził zespół pod kierownictwem dra Wojciecha Gutkowskiego, z udziałem prof. Przemysława Mitkowskiego, kierownika Pracowni Elektroterapii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

„W trakcie tego zabiegu, stymulator był implantowany bezpośrednio do prawej komory serca, nie ma żadnych przewodów łączących go z sercem, wiec jest to tzw. stymulator bezelektrodowy” – wyjaśnił dr Gutkowski. Dodał, że był to zabieg ratujący życie.

Stymulator jest konieczny

„Dwa standardowe stymulatory wszczepione wcześniej nie sprawdziły się i musiały być usunięte, jeden po dwóch latach, a drugi po miesiącu. Pacjent bez stymulatora nie może funkcjonować, więc była to jedyna opcja, aby utrzymać go przy życiu” – podkreślił Gutkowski.

Stymulator bezelektrodowy to miniaturowe urządzenie wielkości dużej kapsułki witaminowej, o 90 proc. mniejsze i lżejsze od klasycznego stymulatora. Jest to kompletny układ do stymulacji komorowej, pozbawiony elektrod i wszczepiany prosto do prawej komory serca, za pomocą systemu cewników wprowadzanych przez żyłę udową.

QUIZ. Z tego słyną Kielce! Znane marki, firmy i produkty. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Z czego w latach 1938-70 słynęła najbardziej kielecka fabryka SHL?

Nowatorska terapia w Kielcach

Profesor Mitkowski zaznaczył, że stymulacja bezelektrodowa otwiera nowy rozdział koncepcji stymulacji serca. Dodał, że podstawy teoretyczne stworzono już 50 lat temu, ale postęp technologiczny umożliwił wdrożenie tej koncepcji do praktyki klinicznej dopiero dekadę temu.

„Ta nowoczesna technologia pozwala na zaproponowanie terapii chorym, którym do tej pory nie mogliśmy niczego innego zaoferować albo też rozwiązanie alternatywne wiązało się ze znacznie gorszym rokowaniem odległym i ryzykiem powikłań” – powiedział prof. Mitkowski.

Pacjent wróci do domu

71-letni pacjent czuje się dobrze. Stymulator pracuje poprawnie. Mężczyzna najprawdopodobniej opuści szpital jeszcze w tym tygodniu.

Dr Gutkowski podkreślił, że ten rodzaj stymulatorów jest przeznaczony dla ściśle wybranej grupy pacjentów. Poinformował też, że w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wprowadzeniem świadczenia gwarantowanego z zastosowaniem stymulacji bezelektrodowej.

Świętokrzyskie. Andrzej Strejlau i Wojciech Gąssowski gościli w Kielcach
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE