Lekarz sprawdza ruchomość stawów.

i

Autor: Getty Images

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?

2021-12-23 10:02

Przeziębienie, złamana ręka, bolący ząb czy przejedzenie. W nadchodzące święta Bożego Narodzenia z różnych powodów możemy szukać pomocy medycznej. Do dyspozycji mieszkańców woj. świętokrzyskiego będą oczywiście szpitale, ale także placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy gabinety dentystyczne.

Najprościej oczywiście jechać na szpitalny oddział ratunkowy, ale jak zaznacza Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, nie jest to najlepsze wyjście.

- Pamiętajmy, że te placówki są od ratowania życia, czyli w momencie, jeżeli nie są to poważne objawy, nie blokujmy tych placówek, dlatego, że może zabraknąć czasu lekarzom na ratowanie kogoś innego - mówi Beata Szczepanek.

W lżejszych przypadkach należy najpierw odwiedzić placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy działające całodobowo w Kielcach i Starachowicach gabinety dentystyczne. Warto też skorzystać z teleplatformy pierwszego kontaktu, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu 800 137 200.

- Tutaj możemy otrzymać zarówno poradę pielęgniarską, jak i lekarską, ale co jest bardzo ważne, oprócz porady także e-receptę, e-skierowanie czy e-zwolnienie - podkreśla rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ-etu.

Więcej szczegółów dotyczących pomocy medycznej w czasie świąt znajdziecie na stronie NFZ-etu.

Poradnik Zdrowie: Boże Narodzenie w czasach COVID-19

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. W nazwach państw brakuje kilku liter. Zgadniesz, o jakie państwo chodzi?

Pytanie 1 z 10
Państwo położone we wschodnich Himalajach: B*ut*n to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE