Wielkie sprzątanie świętokrzyskich rzek

i

Autor: Operacja Rzeka

Czas na wielkie sprzątanie. "Operacja rzeka" także w Świętokrzyskiem

2021-07-22 9:51

W najbliższy weekend "Operacja Rzeka" popłynie Kamienną, Świśliną i Nidą. Świętokrzyskie to kolejny przystanek na mapie letniej operacji, w ramach której ekipa patrolowa canoe sprząta 30 rzek w Polsce. W wybranych lokalizacjach można jeszcze dołączyć do wodnego ekopatrolu jako wolontariusz.

Letnia edycja dotyczy wyłącznie rzek. Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe/kajaku.

- Akcje mają mniejszy zasięg niż wiosną i są całkowicie koordynowane przez Sztab Główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się z początkiem wakacji na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę oraz Podkarpacie: rzeki San, Wisłok i Tanew, Wielkopolska i rzeki: Warta i Noteć oraz Obra w woj. lubuskim – informują organizatorzy akcjo.

W trakcie wakacji "Operacja Rzeka" odwiedza także trzy festiwale oraz największy spływ kajakowy i tam również odbędą się akcje sprzątania.

- Naszą obecność na wydarzeniach kulturalno-rekreacyjnych zainaugurowaliśmy na Festiwalu Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu. Pod koniec lipca dotrzemy także na Festiwal Języka Polskiego do Szczebrzeszyna i w sierpniu na Festiwal Patrząc na Wschód do Budy Ruskiej, a także na spływ „500 kajaków” do Drohiczyna. Finał akcji odbędzie z końcem wakacji w Janowie Podlaskim. Na tych wydarzeniach będą organizowane 20-osobowe sztaby, które będą sprzątać w godzinach porannych. Wieczorami zaś będą odbywały się koncerty dla rzeki projektu Sviatyj - solo, duet lub trio, a w Janowie wystąpią Haydamaky – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji "Czysta Rzeka".

Chętni do udziału w akcjach podczas tych wydarzeń mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową wydarzenia. Na każdej z akcji organizatorzy przewidzieli min. dwa canoe dla wolontariuszy. Liczba miejsc jest ograniczona.

W ten weekend wielkie sprzątanie odbędzie się na świętokrzyskich rzekach. W piątek na Kamiennej (odcinek Młyn – Marcinków), w sobotę Świślinie (odcinek Wióry – Kunów), a w niedzielę na Nidzie (odcinek Wiślica – Nowy Korczyn).

Nasi pływacy prężą muskuły przed IO
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE