Program fabryka

Biurowiec Porta Mare: nowy waterfront elbląskiej Wyspy Spichrzów

2023-09-05 12:17

Trwa budowa biurowca Porta Mare w Elblągu według koncepcji pracowni Pas Projekt. Inwestycja w historycznej częśći Wyspy Spichrzów realizowana jest w ramach rządowego programu Fabryka.

Spis treści

  1. Porta Mare: nowa wizytówka miasta?  
  2. Porta Mare: początek zmian na Wyspie Spichrzów 
  3. O programie Fabryka
Biurowiec Porta Mare Elbląg, ul. Warszawska
Autorzy: Pas Projekt
Inwestor: Agencja Rozwoju Przemysłu
Generalny wykonawca: ARP Budownictwo
Powierzchnia użytkowa: 11 000 m²
Realizacja: 2024
Koszt inwestycji: 100 000 000 PLN

Porta Mare: nowa wizytówka miasta?  

Biurowiec Porta Mare w Elblągu ma zaoferować ponad 11 tys. m² powierzchni użytkowej. Pięciokondygnacyjny obiekt skomponowany z siedmiu segmentów nawiązujących do historycznej zabudowy Wyspy Spichrzów pomieści jednak nie tylko biura, ale też usługi w parterze i hotel na ostatnim piętrze. Porta Mare stanie przy ul. Warszawskiej przy malowniczym nabrzeżu rzeki Elbląg, która dzieli teren przyszłej inwestycji od miejskiej starówki.  Projekt na zlecenie należącej do Skarbu Państwa Agencji Rozwoju Przemysłu opracowało studio Pas Projekt z Nadarzyna. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi architekci zaproponowali zróżnicowane elewacje wykończone różnymi materiałami, przy czym część porastać mają pnącza. Na dachach zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, a pod ziemią znajdzie się garaż na ok. 130 miejsc.

Porta Mare: początek zmian na Wyspie Spichrzów 

W ramach inwestycji zagospodarowane zostanie też nabrzeże, przy którym powstaną m.in. miejsca do cumowania lodzi, specjalnie zaprojektowane przestrzenie dla ogródków gastronomicznych i niewielkie klomby. Przewidziano też wybudowanie zbiornika na wodę deszczową służącą do podlewania. Generalnym wykonawcą jest spółka ARP Budownictwo, specjalizująca się w produkcji elementów prefabrykowanych z betonu. Koszt realizacji obiektu wyniesie ok. 100 mln złotych.

Mam nadzieję, że inwestycja stanie się impulsem do dalszego zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Nowoczesne budynki, które nawiązywać będą do dawnej zabudowy zrealizowane w ramach programu Fabryka, jak również nabrzeże, które zrealizuje samorząd w ramach funduszy pozyskanych z Polskiego Ładu stworzą bardzo atrakcyjną przestrzeń publiczną – mówił prezydent Elbląga Witold Wróblewski podczas uroczystości symbolicznego wbicia pierwszej łopaty we wrześniu ubiegłego roku. Biurowiec Porta Mare w Elblągu ma zostać oddany do użytku w trzecim kwartale 2024 roku.

O programie Fabryka

Program Fabryka Agencja Rozwoju Przemysłu zainicjowała w połowie 2018 roku. Jego założeniem jest wsparcie rozwoju miast średniej wielkości poprzez budowę wysokiej klasy powierzchni biurowych. Jak czytamy w założeniach, nowoczesne obiekty usługowo-biurowe położone w atrakcyjnych lokalizacjach mają nie tylko ściągnąć do miast nowe podmioty – głównie z branży nowoczesnych usług dla biznesu – ale także pobudzić lokalną przedsiębiorczość i stanowić wizytówkę miasta. Do tej pory do programu przystąpiły: Radom, Włocławek, Stalowa Wola, Mielec i Elbląg. W budowie oprócz biurowca Porta Mare są jeszcze budynki Urbi Ferro w rejonie ul. Okulickiego i Floriańskiej w Stalowej Woli (proj. URBA Architects) i Tertio Ponte u zbiegu Kruszyńskiej i Broniewskiego we Włocławku (proj. Pas Projekt).

Źródło: Biurowiec Porta Mare: nowy waterfront elbląskiej Wyspy Spichrzów