Yutongi już w Iławie. Małe, ekologiczne autobusy uzupełniły flotę ZKM

2022-09-29 7:10

Iława właśnie wykonała kolejny milowy krok w kierunku elektromobilności. Do miasta dotarły już dwa autobusy elektryczne Yutong. To kolejne - po Lidzbarku Warmińskim, Giżycku i Kętrzynie - miasto z Warmii i Mazur, które postawiło na pojazdy tego producenta. Przejadą nawet 350 kilometrów na jednym ładowaniu!

Nowe „elektryki” obsłużą lokalną komunikację miejską, która niedawno obchodziła jubileusz 40-lecia.

Można śmiało powiedzieć, iż zielone Warmia i Mazury stawiają na zielony transport. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, a w ślad za nim idą kolejne samorządy. Dla Iławy będą to pierwsze autobusy elektryczne, które wraz z powstającą infrastrukturą przyczynią się do rozwoju komunikacji publicznej – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Rzeczywiście pierwszy był Lidzbark Warmiński, który postawił na zeroemisyjnego Yutonga E8. To w oparciu o dwa takie autobusy miasto buduje bezpłatną dla mieszkańców komunikację publiczną. Na ten sam model zdecydowała się Iława. Również gmina Giżycko - we współpracy z miastem Giżycko - zakupiła autobusy Yutong E8. Z kolei Kętrzyn postawił na cztery egzemplarze modelu E10, które zapewnią mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.

Iławę otaczają lasy i jeziora, więc naturalnym wyborem była inwestycja w rozwój elektromobilności i zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji publicznej. Mogę zapewnić, że nie jest to nasze ostatnie słowo i planujemy kolejne działania, aby nasze miasto było jeszcze bardziej proekologiczne – mówił burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja oraz wydajny system klimatyzacji, a pojazd osiąga ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Zakup autobusów i infrastruktury do ich ładowania, a także budowa nowych przystanków, są realizowane w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” - dofinansowanego kwotą ponad 4,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Transport niskoemisyjny wpisuje się doskonale w region Warmii i Mazur. Tym bardziej cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy przeznaczyć środki z RPO na ten cel i tym razem Iławę wspomóc w tak ważnej inwestycji. Rozwój komunikacji miejskiej służy mieszkańcom i obok względów ekologicznych to nasz najważniejszy cel – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył niemal 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

To nie koniec rewolucji autobusowej w Iławie

W ramach unowocześniania iławskiego transportu publicznego mają się jeszcze pojawić biletomaty oraz kolejne tablice informacji elektronicznej na przystankach.

Małe autobusy, o których piszemy wyżej, mają niedługo wjechać m.in. w osiedle Gajerek.

Mamy przygotowaną dokumentację i organizację ruchu na potrzeby uruchomienia linii na osiedlu Gajerek. O szczegółach będziemy jeszcze informować mieszkańców. Autobusy wjadą w osiedle w październiku lub listopadzie, a na początku roku powinniśmy zakończyć dogrywanie wszystkich linii autobusowych i komunikowanie ich z centrum Iławy oraz układem komunikacyjnym/przesiadkowym przed dworcem kolejowym - powiedział Radiu Eska Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

Rewolucję komunikacji miejskiej w Iławie nadzoruje nadal m.in prezes ZKM Iława - Roman Smoliński, któremu w sierpniu przedłużono umowę na kolejne 3 lata.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Jakie to państwo? Czy jedna podpowiedź wystarczy Ci, by zdobyć komplet?

Pytanie 1 z 15
Jakie państwo jest nazywane "krajem Tulipanów"?
Nowy stadion w Szczecinie już gotowy! Mieszkańcy poznali jego tajemnice

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Więcej związanych z ZKM Iława

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE