Yutongi już w Iławie. Małe, ekologiczne autobusy uzupełniły flotę ZKM

2022-09-29 7:10

Iława właśnie wykonała kolejny milowy krok w kierunku elektromobilności. Do miasta dotarły już dwa autobusy elektryczne Yutong. To kolejne - po Lidzbarku Warmińskim, Giżycku i Kętrzynie - miasto z Warmii i Mazur, które postawiło na pojazdy tego producenta. Przejadą nawet 350 kilometrów na jednym ładowaniu!

Nowe „elektryki” obsłużą lokalną komunikację miejską, która niedawno obchodziła jubileusz 40-lecia.

Można śmiało powiedzieć, iż zielone Warmia i Mazury stawiają na zielony transport. Pierwszy był Lidzbark Warmiński, a w ślad za nim idą kolejne samorządy. Dla Iławy będą to pierwsze autobusy elektryczne, które wraz z powstającą infrastrukturą przyczynią się do rozwoju komunikacji publicznej – podkreślił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Rzeczywiście pierwszy był Lidzbark Warmiński, który postawił na zeroemisyjnego Yutonga E8. To w oparciu o dwa takie autobusy miasto buduje bezpłatną dla mieszkańców komunikację publiczną. Na ten sam model zdecydowała się Iława. Również gmina Giżycko - we współpracy z miastem Giżycko - zakupiła autobusy Yutong E8. Z kolei Kętrzyn postawił na cztery egzemplarze modelu E10, które zapewnią mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.

Iławę otaczają lasy i jeziora, więc naturalnym wyborem była inwestycja w rozwój elektromobilności i zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji publicznej. Mogę zapewnić, że nie jest to nasze ostatnie słowo i planujemy kolejne działania, aby nasze miasto było jeszcze bardziej proekologiczne – mówił burmistrz Iławy, Dawid Kopaczewski.

Yutong E8 to liczący blisko 9 metrów autobus, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Komfort podróżowania zapewnia niskopodłogowa konstrukcja oraz wydajny system klimatyzacji, a pojazd osiąga ponad 350 kilometrów na jednym ładowaniu. Zakup autobusów i infrastruktury do ich ładowania, a także budowa nowych przystanków, są realizowane w ramach projektu „Rozwój niskoemisyjnego transportu miejskiego w Iławie” - dofinansowanego kwotą ponad 4,26 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Transport niskoemisyjny wpisuje się doskonale w region Warmii i Mazur. Tym bardziej cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy przeznaczyć środki z RPO na ten cel i tym razem Iławę wspomóc w tak ważnej inwestycji. Rozwój komunikacji miejskiej służy mieszkańcom i obok względów ekologicznych to nasz najważniejszy cel – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Yutong Bus jest największym globalnym dostawcą autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył niemal 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

To nie koniec rewolucji autobusowej w Iławie

W ramach unowocześniania iławskiego transportu publicznego mają się jeszcze pojawić biletomaty oraz kolejne tablice informacji elektronicznej na przystankach.

Małe autobusy, o których piszemy wyżej, mają niedługo wjechać m.in. w osiedle Gajerek.

Mamy przygotowaną dokumentację i organizację ruchu na potrzeby uruchomienia linii na osiedlu Gajerek. O szczegółach będziemy jeszcze informować mieszkańców. Autobusy wjadą w osiedle w październiku lub listopadzie, a na początku roku powinniśmy zakończyć dogrywanie wszystkich linii autobusowych i komunikowanie ich z centrum Iławy oraz układem komunikacyjnym/przesiadkowym przed dworcem kolejowym - powiedział Radiu Eska Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

Rewolucję komunikacji miejskiej w Iławie nadzoruje nadal m.in prezes ZKM Iława - Roman Smoliński, któremu w sierpniu przedłużono umowę na kolejne 3 lata.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Jakie to państwo? Czy jedna podpowiedź wystarczy Ci, by zdobyć komplet?

Pytanie 1 z 15
Jakie państwo jest nazywane "krajem Tulipanów"?
Nowy stadion w Szczecinie już gotowy! Mieszkańcy poznali jego tajemnice

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Więcej związanych z ZKM Iława

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE