Tomasz Kammel

i

Autor: WBF

Tomasz Kammel zmienił nazwisko. Teraz wyjaśnił, dlaczego to zrobił!

2021-07-05 10:33

Wierni fani Tomasza Kammela być może pamiętają, że w pierwszych latach kariery w telewizji prezenter był znany pod nazwiskiem Kamel. Choć dodanie jednej litery do nazwiska wydaje się niewielką zmianą, dla gwiazdora była bardzo ważna ze względu na historię jego rodziny. Teraz Tomasz Kammel wyznał, dlaczego postanowił wtedy zmienić nazwisko.

Tomasz Kammel to dziś jeden z najdłużej pracujących i najbardziej znanych prezenterów Telewizji Polskiej. Gwiazdor zaczynał karierę w 1997 roku, a jednym z pierwszych programów, jakie prowadził, była słynna już Randka w ciemno. Od tamtego czasu Tomasz niemal nieprzerwanie prowadzi w TVP kolejne programy oraz festiwale muzyczne i inne wydarzenia organizowane przez stację.

Co ciekawe, do 2004 roku Tomasz Kammel występował pod jako Tomasz Kamel - dopiero w 2004 roku w jego nazwisku pojawiła się droga litera "m". Z czego wynikała ta zmiana? Prezenter opowiedział teraz tę historię. I okazuje się, że jest ona bardzo ciekawa!

ESKA XD #026 - MANESKIN, ROLNICY, PLAŻA i PROBLEMY Z KLIMATYZACJĄ

Interesujące?

Tomasz Kammel o swoim nazwisku

Tomasz Kammel opowiedział na Instagramię historię swojego nazwiska, która wiąże się z jego korzeniami. Otóż dziadek prezentera miał pochodzenie niemieckie i nazywał się Kammel - po II wojnie światowej nazwisko spolszczono jednak, usuwając podwójne "m". Gwiazdor po latach postanowił wrócić do oryginalnej wersji swojego nazwiska i w 2004 roku w urzędzie udało mu się tego dokonać.

Zanim dodam kolejne „m” kilka słów dla tych co od lat pytają o co chodzi z moim nazwiskiem. W sieci piszą „do 2004 roku znany jako Kamel”.To prawda. A zatem?Mama mojego taty, babcia Gienia była córką Polki i Niemca, jej mąż, a mój dziadek Eduard jest Niemcem. Nazywali się Kammel. Gdy jednak po wojnie wracali w rodzinne strony babci (Dolny Śląsk, wcześniej Niederschlesien) urzędnik samowolnie skrócił ich nazwisko i w polskie dokumenty wpisał Kamel. Takie to były czasy. Kiedy po latach cała rodzina ze strony taty wróciła do Niemiec, automatycznie dokonano korekty na „Kammel” bazując na aktach urodzenia.Mój tato biorąc w 1970 roku ślub z mamą był dla polskich urzędników Kamelem. Mamy to nigdy nie zajmowało, a ja w pewnym momencie chciałem odzyskać swoje oryginalne nazwisko, co miało miejsce właśnie w 2004. Dlaczego to zrobiłem? By już nie udowadniać, że nie jestem wielbłądem

- opowiedział Tomasz Kammel.

Prezenter zdradził też, co właściwie oznacza nazwisko.

Ps. Kammel to stare szwabskie (region Szwabia)nazwisko pochodzące od nazwy zawodu włókienniczego. Otóż kammele (Die Kammels) to byli ludzie, którzy przy pomocy specjalnych urządzeń (zgrzebła?) wyczesywali wełnę. Stąd Kammel od niemieckiego słowa Kamm (grzebień).